MARTIN, TURČIANSKE TEPLICE. V živote domácností, česť výnimkám, nastala dôležitá zmena. Od 1. februára sa v Martine začalo so zberom kuchynského odpadu.
V praxi to znamená, že pri príprave, napríklad, nedeľného obeda by šupky zo zemiakov či zvyšky z očistenej zeleniny nemali skončiť zabalené v starých novinách.
V domácnostiach tak pribudne nová nádoba na odpadky, ktorú si však každá rodina bude musieť zaobstarať sama.
Primátor Martina Ján Danko k tejto téme pripomenul, že v závere minulého roka poslanci schválili návrh radnice na zvýšenie poplatku za komunálny odpad o päť eur, z 26,20 na 31,20 eura.
„Toto navýšenie investujeme do triedenia a následne v budúcnosti i do spracovania kuchynského odpadu, ktorý sa odstráni zo skládok. Eliminuje sa tak i zápach z vyprodukovaných plynov, na ktorý sa roky sťažujú mnohí Martinčania bývajúci v strednej časti mesta v okolí železničnej trate.“

Primátor ďalej podotkol, že aj týmto krokom sa prestaneme správať barbarsky voči prírode, vzniká i príležitosť, aby sa kuchynský odpad zmysluplne využil na ďalšie spracovanie, či už v podobe hnojiva, alebo výroby plynu. „Verím, že ak nie hneď, tak to časom mnohí ľudia ocenia,“ myslí si Ján Danko.
Pred bytovky na sídliskách sa v minulom týždni k stojiskám rozmiestňovalo 470 kusov nových hnedých 1 100-- litrových kontajnerov.
K rodinným domom pre vyše 3 800 domácností zas poputujú 120-litrové nádoby.
„Treba sa prihlásiť do systému, vyplniť formulár a nádobu si bezplatne prevziať. Samozrejme, seniorom či zdravotne postihnutým občanom pri tom pomôžeme,“ vysvetľoval Peter Kašuba, obchodný riaditeľ firmy Brantner Fatra.
Kuchynský odpad sa v zime bude vyvážať raz za dva týždne, v lete raz za týždeň.
Pri bytových domoch sa kuchynský odpad počas letného obdobia musí vyvážať dvakrát do týždňa.

Kuchynský odpad sa bude vyvážať do zhruba 100 km vzdialených Bošian v okrese Topoľčany, kde funguje firma, ktorá má oprávnenie s takýmto odpadom nakladať.