MARTIN. Spoločnosť SAD Žilina, ktorá prevádzkuje v Martine MHD a v Turci prímestskú hromadnú dopravu, zorganizovala v stredu pre svojich zamestnancov možnosť dobrovoľného testovania.
Využilo ju vyše 110 šoférov, dispečerov, opravárov či THP pracovníkov a nikto nebol pozitívny.
„Tak ako zdravotníci v nemocniciach či predavačky v obchodoch sú aj šoféri autobusov v každodennom priamom kontakte s verejnosťou a podľa nás patria do tzv. kritickej infraštruktúry. Očkovanie sa ich ale prednostne zatiaľ netýka, snažíme sa teda aj formou antigénového testovania zabezpečiť ich bezpečnosť. Rovnako aj našich cestujúcich. Nie všetci majú totiž možnosť pracovať z domu, nie všetci jazdia za svojimi povinnosťami autami. Navyše od pondelka sa aspoň pre niektoré ročníky opäť otvorili školy a do autobusov sa nám vrátili i školáci,“ povedala Ivana Strelcová, hovorkyňa spoločnosti SAD Žilina.
Vodiči nechýbali
V Martine, resp. v Turci sa doposiaľ nemuseli rušiť linky pre nedostatok vodičov.
„Niektorí z nich síce boli v karanténe, keďže vo väčšine týchto prípadov boli v kontakte s pozitívnou osobou, ale prevádzku verejnej dopravy to nenarušilo. Šťastím v nešťastí je, že počas pandémie jazdíme buď v prázdninovom, alebo v sobotnom režime. Tých výkonov je menej a aj vodičov je tak v prevádzke menej ako za normálnej situácie,“ vysvetlila Ivana Strelcová.
Šofér Milan Hrivnák, ktorý jazdí na linke Martin – Turčianske Teplice podotkol, že počas pandémie cestuje autobusmi menej ľudí.

„Napokon už dlhšie platí aj zákaz vychádzania, to sa muselo prejaviť. Samozrejme, maximálne dbáme na dodržiavanie hygienických pravidiel. Na tvári máme rúška, často používame de-zinfekciu. Strach z nákazy nemám, rešpekt áno. Keby som sa bál, stále myslel na to, že sa môžem nakaziť, tak to by som sa zrejme zbláznil. Zatiaľ ma vírus obchádza, dúfam, že to tak aj ostane. Na testovaní som bol už asi štvrtý raz, tu v robote je to premiéra. Je to trochu otravné, ale človek má aspoň akú-takú istotu, že je v poriadku. Ide aj o bezpečnosť cestujúcich, no v neposlednom rade aj našich blízkych.“
Pravidelná dezinfekcia
Autobusy sa prakticky od marca minulého roka, kedy sa koronavírus dostal do našich končín, dezinfikujú v pravidelných dvojtýždňových intervaloch.
„Je to forma elektrolytickej dezinfekcie, ktorá sa nanáša na celý interiér autobusu, vrátane všetkých dotykových plôch,“ povedala Ivana Strelcová, hovorkyňa SAD Žilina.