Generálneho riaditeľa Turčianskej vodárenskej spoločnosti, Rastislava Zábronského sme sa opýtali, ako a prečo došlo k zmene ceny vodného?
„Na úvod musím povedať, že nás vôbec neteší, že sme nútení zvýšiť cenu vodného. Vodárenská spoločnosť musela pristúpiť k tomuto kroku, pretože aktuálna cena neodrážala objektívne náklady spoločnosti a nezohľadňovala potrebu zabezpečenia financovania plánovaných opráv, údržby a investícií. Dôvodom zvýšenia ceny vodného je rast prevádzkových nákladov ovplyvnený rastom cien materiálov, energií, vyšších nákladov spojených s pravidelným rastom minimálnej mzdy vyplývajúcich z legislatívy a s tým súvisiacich príplatkov za prácu nadčas, sviatky a pod., daní, poplatkov a ostatných služieb, ktorá dlhodobo neodrážala rast cien v ekonomike Slovenska. K zmene ceny došlo na základe schváleného rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý pri posudzovaní cenových návrhov veľmi dôsledne hodnotí opodstatnenosť a oprávnenosť nákladov.
"Súčasná cena vodného už dlhšiu dobu nezodpovedala realite. Dlhodobá stagnácia cien by znamenala ďalšie zhoršovanie stavu vodovodnej a kanalizačnej siete, ktorá si vyžaduje pravidelnú údržbu a opravy.“
Aký vplyv bude mať zvýšenie ceny na priemernú rodinu?
„Uvedené zvýšenie ceny pri priemernej spotrebe vody na osobu za rok predstavuje nárast nákladov pre jednu osobu 2,31 eur za rok s DPH t.j. 19 centov na mesiac a pre priemernú trojčlennú rodinu 6,93 eur za rok s DPH. Pri zvyšovaní ceny sa prihliada na sociálne, environmentálne a ekonomické dôsledky úhrady za vodohospodárske služby.“
Čo vedie vodárenské spoločnosti k zmene cien?
„Treba si v prvom rade uvedomiť, že 70 - 80 % nákladov vodárenských spoločností je fixných, teda nemenných. To znamená, že spoločnosť ich musí zaplatiť bez ohľadu na to či jej klesajú tržby alebo sa mení podiel spotreby a odberateľov.
To je jav všetkých energetických spoločnosti ako sú plynárne, elektrárne, teplárne a vodárne. Spôsobuje to vysoká investičná povinnosť udržiavať kapacity technické, personálne, materiálové a pod. Prevádzkovanie vodovodnej a kanalizačnej siete je pre cenu vodného a stočného podstatným atribútom, za ktorým vidíme náklady na opravu, údržbu siete, prevádzku objektov, náklady na pracovníkov, techniku, strojné zariadenie, odstraňovanie porúch, vytýčenie sietí, ochranu objektov a množstvo nákladov, ktoré súvisia s ich prevádzkou. Za prevádzkovaním sietí vidíme aj náklady spojené s výmenou vodomerov, odpočty vodomerov, odber a kontrolu vzoriek, prevádzkovanie technickej dokumentácie, fakturáciu, odstraňovanie porúch a mnoho ďalších špecifických činností.“
Výšku ceny vodného schvaľujú akcionári spoločnosti. Aký je ich postoj?
„Akcionármi Turčianskej vodárenskej spoločnosti sú výlučne mestá a obce, v hlavnom percentuálnom zastúpení z okresov Martin a Turčianske Teplice. Akcionári sú pravidelne informovaní o dianí vo vodárenskej spoločnosti, navyše prostredníctvom svojich zástupcov vo všetkých orgánoch spoločnosti bezprostredne kontrolujú jej činnosť a riadenie. Akcionári sa uzniesli, že nepožadujú od spoločnosti vytvárať zisk, ktorý by si vo forme dividend rozdelili, ale požadujú, aby bol pretransformovaný do investícií a opráv, čo sa v konečnom prípade odzrkadlí v rozvoji regiónu a životnej úrovni obyvateľov Turca.
V rámci svojich akcionárskych práv a platnej legislatívy je cenový návrh podaný na URSO potrebné schváliť na Valnom zhromaždení. Akcionári túto tému vnímajú extrémne citlivo, sociálny aspekt dopadu zmeny cien na obyvateľstvo a firmy sa ich bezprostredne dotýka a preto vytvárajú tlak na orgány spoločnosti, aby spoločnosť minimalizovala prevádzkové náklady a zvyšovala výnosy bez navýšenia ceny regulovaných komodít.“
Doteraz mal TURVOD veľmi nízke ceny vody v porovnaní s ostatnými vodárenskými spoločnosťami. Udrží si túto pozíciu?
„Tento trend sa darí dlhodobo udržiavať. V rebríčku vodárenských spoločností na Slovensku má TURVOD takmer stále najnižšie, iba v niektorých rokoch druhé najnižšie ceny vody! No skutočnosť dlhodobej stagnácie ceny a tiež výpadku tržieb bola limitujúcou pre pristúpenie k podaniu žiadosti zmeny ceny pre rok 2021 za výrobu a dodávku pitnej vody na URSO. Rok 2020 bude znamenať pre spoločnosť stratu v hospodárení, z dôvodu výrazného výpadku tržieb, vplyvom zníženia spotreby, ostatných tržieb a vyšších nákladov súvisiacich s koranakrízou. Navyše v danom roku bola spoločnosť nútená znížiť plán opráv o 200 tisíc eur. No s podobnými problémami zápasia všetky vodárenské spoločnosti, takže som presvedčený, že aj naďalej budeme dodávať pitnú vodu našim odberateľom za najnižšie možné ceny.“
Čo má pri zmene ceny urobiť odberateľ vody?
„Aktuálna situácia so šíriacim sa ochorením COVID-19 nás prinútila realizovať odpočet vodomerov väčšinou formou samoodpočtu bez priameho kontaktu s odberateľom. Záleží nám na ochrane zdravia odberateľov, ako aj našich zamestnancov. Z uvedeného dôvodu odporúča spoločnosť všetkým zákazníkom, ktorým nebude možné vykonať odpočet stavu vodomeru, nahlásiť aktuálny stav vodomeru najneskôr do 05.03.2021.
Nahlásiť stav vodomeru k zmene ceny vodného samoodpočtom je možné:
email: podatelna@turvod.sk, info@turvod.sk
Odberatelia, ktorí nemajú prístup k internetu, môžu stav vodomeru nahlásiť v čase zákazníckych hodín na tel.číslo: 043/4210111, 172, 173, 113
Zároveň vás informujeme, že v prípade nenahlásenia stavu vodomeru do 05.03.2021, vám bude stav vášho vodomeru určený na základe dlhodobej priemernej spotreby. K nahlásenému stavu vodomeru nebude vystavená vyúčtovacia faktúra, daný stav bude zohľadnený v najbližšom vyúčtovacom období.“
