MARTIN. Po ceste z krčmy ide neraz o život. Prednosta Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Martin Ľubomír Straka tvrdí, že ľudia piť neprestanú, no Slováci potrebujú v pití lepšiu „kultúru“.
Venujete sa unikátnemu výskumu vplyvu alkoholu na úmrtnosť už 20 rokov. Ako výskum prebieha a na čo ste prišli?
Súdne lekárstvo sa okrem posudzovania násilia na živých osobách, napríklad páchateľoch či obetiach, zaoberá aj skúmaním známok násilia na mŕtvych ľudských telách, a preto vykonávame aj pitvy.

Nám podobný odbor patológia sa zaoberá skôr chorobami. V našej najvýznamnejšej štúdii sme skúmali vplyv alkoholu na úmrtnosť v našom regióne.
Máme zatiaľ za sebou 20-ročný súbor, v ktorom sme vyhodnocovali pôsobenie alkoholu na jedincov, ktorých pitva bola vykonaná v našom Ústave súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Martin. Išlo teda o pitvy ľudí, ktorí zomreli v Žilinskom či Trenčianskom kraji.
Keďže súdni lekári vykonávajú pitvy najmä v prípadoch predčasných či násilných úmrtí, bolo zistenie, že každý šiesty takýto človek má v krvi koncentráciu alkoholu vyššiu ako dve promile, zistením veľmi smutným a jednoznačne dokazujúcim vzájomnú súvislosť medzi nadmerným požívaním alkoholu a predčasnou úmrtnosťou.
V rozhovore sa dozviete:
- Aké účinky má na zdravie a psychiku človeka alkohol?
- Je rozdiel v pití tvrdého alkoholu a piva či vína?
- Čo sa deje s človekom, keď má "opicu"?
- Pijú Slováci až príliš?
- V čom je Slovensko v pití alkoholu špecifické?
- Je rozdiel vo vplyve alkoholu na mužov a ženy?
- Prečo sa každý počas opitia prejavuje inak?
- Je pravda, že alkohol je v malých množstvách zdraviu prospešný?
- Akú desivú štatistiku v súvislosti s alkoholom Slovensko vyhráva?
- Prečo ľudia pijú?
Aké sú teda štatistiky úmrtí v súvislosti s alkoholom?
Do nášho spádového územia Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz patrí takmer celý Žilinský a Trenčiansky kraj. Za 20 rokov bolo z tohto regiónu u nás vykonaných viac ako 14 000 pitiev, z toho v 2 400 prípadoch išlo o úmrtie práve v ťažkom stupni opitosti, teda s koncentráciou alkoholu v krvi nad 2 promile.
Údaje takto získané sú unikátne a podobnú štúdiu nemáme na celom Slovensku a len výnimočne sú podobné štúdie dostupné z niektorých iných krajín sveta.
Aké druhy smrti v súvislosti s alkoholom sú najčastejšie?
V našom súbore sú najpočetnejšie priame otravy alkoholom nasledované úmrtnosťou pri dopravných nehodách, kde dominujú opití chodci. Potom sú to rôzne náhodné úrazy v opitosti, smrteľné podchladenia či utopenia.
Všetko sú to príčiny smrti, ktoré by sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestali, keby človek nemal v sebe takú vysokú koncentráciu alkoholu.
Čo sa deje s človekom, ktorý sa privedie k smrti „upitím“?
Etanol obsiahnutý v alkoholických nápojoch má výrazne tlmivé účinky na ľudský mozog.