TURIEC. Riaditelia škôl musia byť teraz flexibilní viac než kedykoľvek predtým. Zatiaľ čo donedávna rozhodovalo o otváraní a podmienkach prevádzkovania škôl ministerstvo školstva, po novom je na riaditeľoch, či školu pre deti otvoria alebo nie.
Hra so slovami
Jedno vyhlásenie ministerstva môže spôsobiť poriadny zmätok.

„Komunikácia je problematická, často sa k nám informácie dostávajú neskoro, neraz aj na poslednú chvíľu. Aj mnohým rodičom sa ospravedlňujeme, že v piatok ešte nevedia, čo sa bude diať v pondelok. Naposledy spôsobilo rozruch vo vyhlásení ministerstva slovo prednostne, ktoré rozvírilo diskusie,“ povedala Dana Brezňanová, riaditeľka ZŠ A. Dubčeka.
Podobnú skúsenosť mali aj na základnej škole v Mošovciach.
„Situácia je kritická. Pokyny, ktoré dostávame z ministerstva alebo z úradov, sú niekedy unáhlené. Často nerátajú s možnosťami rôznych situácií, ktoré by sa mohli odohrať. Preto sa stáva, že o dva až tri dni sú vyhlásenia už iné. V nedávnom vyhlásení ministerstva školstva sa uvádzalo, že do školy môžu ísť iba deti, ktorých rodičia nemôžu pracovať online. Následne o dva dni vyšlo usmernenie, kde bolo uvedené, že tieto deti majú ísť do školy prednostne. Toto slovíčko zamiešalo karty,“ informovala Iveta Thomková, riaditeľka základnej školy v Mošovciach.
Mnohé školy otvorili, aj keď okresy v Turci sú čierne
Základná škola A. Dubčeka je otvorená pre prvý stupeň, už odkedy to bolo možné.
„Nemali sme pozitívne prípady učiteľov, kapacity na výučbu sme mali, a tak sme otvorili. Hľadáme zlatú strednú cestu, aby sme dodržiavali aj odporúčania, aj epidemiologické predpisy, ale aby sa deti mohli aj učiť. Je to náročné a veci riešime za pochodu,“ priznáva Dana Brezňanová.
Pre prvý stupeň je otvorená aj ZŠ Hurbanova. V škole majú teraz 170 žiakov, čo predstavuje 65 % z celkového počtu študentov.
„Čo sa týka komunikácie zo strany ministerstva, myslím si, že je to taký alibizmus, keď sa všetko prenáša na riaditeľov. My sme tí, ktorí máme napokon rozhodnúť,“ povedala Renáta Mráčková, riaditeľka školy. T
á mala vo svojej elektronickej schránke aj emaily od rodičov, ktorí sa oháňajú trestnými oznámeniami, a nebola jediná. Riaditelia často čelia nespokojnosti zo strany rodičov.
„Deti dištančnú výučbu nesú ťažko. Syn prváčik sa mi po ceste zo školy na ulici rozplakal, keď som mu povedala, že v pondelok idú zase online. Rodičia, ak aj pracujú z domu, musia svoju prácu odkladať aj na neskoré hodiny. Rozumiem chaosu, ktorý vznikol, ale chápem aj rodičov, ktorí sú nahnevaní. Mne osobne by nenapadlo oháňať sa trestným oznámením, všetci to majú ťažké,“ povedala Karolína z Martina, mamička prváčika.
Zľakli sa zodpovednosti?
Na Základnej škole Jána Kollára v Mošovciach majú otvorené pre prvý stupeň. Sprísnili hygienické opatrenia. Učitelia po vyučovaní odchádzajú domov, namiesto rúšok nosia respirátory a čas v zborovni netrávia. V karanténe majú pre pozitívnu učiteľku len jednu druhácku triedu.
Základná škola Františka Hrušovského v Kláštore pod Znievom je, naopak, zatvorená.
„My sme zhodnotili situáciu spolu so starostkou, pozreli sme sa, že máme čierny okres, koľko ľudí je v nemocniciach a aj to, aké sú prognózy. Zhodnotili sme, aké vekové skupiny sú v poslednom období pozitívne testované a medzi nimi sú, žiaľ, aj naši žiaci. Mali sme dokonca hospitalizované desaťročné dievčatko s ťažším priebehom covidu, povedali sme si, že nám to za to nestojí. Je nemožné, aby minister alebo hlavný hygienik dokázali kompetentne rozhodnúť o situácii na školách v regióne. V školstve sme konečne dostali zodpovednosť, len mnohí riaditelia sa jej zľakli, to je môj osobný názor,“ povedala Jana Učníková, riaditeľka.