MARTIN. Verejné osvetlenie v Martine je energeticky nehospodárne, morálne a technicky zastarané, prevádzkované bez vyhovujúcich revíznych správ elektrických zariadení a v rozpore s normou STN EN 13201 pre osvetlenie pozemných komunikácií. Konštatuje to komplexný audit verejného osvetlenia, ktoré si dala martinská radnica vypracovať ešte v roku 2019.
Výhrady majú aj Martinčania, ktorí podchvíľou upozorňujú mesto na nedostatky. Niekde sa svieti cez ceň, inde zas z času na čas slabo alebo aj vôbec.
Navyše, vlani v máji sa skončila aj zmluva o modernizácii verejného osvetlenia, jeho údržbe a prevádzkovaní v meste Martin so spoločnosťou Brantner Slovakia.
Prevádzkovaním verejného osvetlenia bola do konca roku 2021 poverená spoločnosťou Brantner Fatra.

Zvažujú PPP projekt
„Z môjho poverenia bola zriadená aj komisia pre verejné osvetlenie, ktorej úlohou je pripraviť podklady pre verejné obstarávanie pre rekonštrukciu a modernizáciu verejného osvetlenia na území nášho mesta,“ povedal Ján Danko, primátor mesta Martin.
Radnica má možnosť problém riešiť minimálne dvomi variantmi. Každý rok by do modernizácie investovala okolo milión eur, čo by však bolo zdĺhavé a celé by to trvalo možno aj viac ako desať rokov.
„Uvažujeme skôr nad alternatívou vypísania výberového konania formou verejno-súkromného partnerstva. Koncesionárovi by sme ponechali celú sústavu verejného osvetlenia aj vianočnú výzdobu a odberné miesta, ku ktorým sú pripojené zariadenia verejného osvetlenia. Dĺžka koncesnej lehoty by závisela od predmetu koncesnej zmluvy, výšky peňažného plnenia za stavebné práce, ktoré sa majú uskutočniť, alebo služby, ktoré sa budú poskytovať,“ vysvetľoval primátor Martina.
Výhodou by podľa jeho slov bolo, že by sa do modernizácie investovalo naraz a zmenu k lepšiemu by tak ľudia v meste pocítili skôr.
„A aj výrazne by sme ušetrili na nákladoch verejného osvetlenia, ktoré sú v súčasnosti pomerne vysoké. Ak by výberové konanie bolo úspešné, tak už v budúcom roku by sa mohlo s modernizáciou osvetlenia začať. Samozrejme, po príprave podkladov do celého procesu vstúpi aj mestské zastupiteľstvo, ktoré rozhodne o konečnom postupe riešenia tohto problému, ktorý nás historicky dobehol,“ povedal Ján Danko.
Poslanec Tibor Adamko na rokovaní mestského zastupiteľstva k téme povedal, že po preštudovaní auditu mu je jasné, že verejné osvetlenie v meste je v katastrofálnom stave.

„Technológie sa rýchlo vyvíjajú a čo bolo dobré ešte pred pár rokmi, dnes už je zastarané. V projekte by sme mali vytvoriť platformu pre smart city riešenia.“
Ľubomír Vaňo, poslanec z Priekopy, upozornil, že máme 60 percent nevyhovujúcich revízií, riešili sa iba havarijné stavy.
„Treba prakticky vymeniť všetko, diskusia pred verejným obstarávaním by mala viesť k tomu, čo chceme dosiahnuť a aké parametre má moderné smart osvetlenie spĺňať.“
Stratený čas?
Poslanec Róbert Gajdoš vyjadril znepokojenie nad predloženým materiálom.
„Minulý rok vo februári sme schvaľovali materiál, ktorý vypovedal o tom, že 1. mája 2020 sa skončí zmluva so spoločnosťou Brantner Slovakia. Konštatovali sme vtedy, že nám treba 9 – 11 mesiacov na to, aby sme pripravili verejné obstarávanie. Aj preto sme uzavreli zmluvu so spoločnosťou Brantner Fatra do februára tohto roku. Pri preštudovaní materiálu som zistil, že tá zmluva je predĺžená do konca roka, hoci my sme sa už v tomto čase mali zaoberať verejným obstarávaním. Áno, je pandémia, ale tento proces sa dal zvládnuť aj skôr.“