BRATISLAVA, MARTIN. Skupina šestnástich koaličných poslancov navrhuje, aby sa aj Ondrejský cintorín v Bratislave stal od budúceho roka národným. Návrh zapracovali do novely zákona o hlavnom meste.
Martinská radnica i široká verejnosť (nielen z Turca) s tým nesúhlasí. Unisono hovoria, že Národný cintorín je len jeden – a to v Martine. Odmietajú aj tvrdenia, že na Národnom cintoríne v Martine už nie sú voľné miesta na pochovávanie.
Národná rada sa už zákonom zaoberala, hoci exministerka kultúry Ľubica Laššáková (nezaradená poslankyňa reprezentujúca Hlas – SD) pri schvaľovaní programu schôdze navrhla, aby bol tento bod z rokovania stiahnutý.
Zo 135 prítomných poslancov „za“ hlasovalo iba 49 z nich, proti bolo 31 a 51 sa zdržalo hlasovania. Štyria nehlasovali.
Budú sa angažovať
V parlamente sedia aj dvaja Turčania. Obidvaja sú členmi poslaneckého klubu vládneho OĽaNO.
„Výhrady k tomuto návrhu som tlmočil aj na našom poslaneckom klube, aj pri roz-prave v parlamente, a tie trvajú. Mám za to, že nebol dostatočne prerokovaný s odbornou verejnosťou, nepáči sa mi ani to, že nikto nerokoval s mestom Martin.
Myslím si, že kolegovia, ktorí takýto návrh predložili, si naplno neuvedomili, akú diskusiu vyvolajú. Známe osobnosti Slovenska, či už z kultúry, vedy alebo politiky nie sú pochované iba na Ondrejskom cintoríne, ale aj na iných cintorínoch. Takto navrhovanú novelu zákona nepodporím. S kolegami ešte pred hlasovaním budem diskutovať, otáznikov je veľa,“ povedal Igor Hus, poslanec NR SR.
Jeho kolega Peter Vons bol v čase rokovania v karanténe, nemohol sa diskusie zúčastniť.
„Samozrejme, angažovať sa budem, veď som aj poslanec mesta Martin. Národný cintorín je historicky daný, nestotožňujem sa s týmto návrhom. Aj ja ešte kolegom, ktorí chcú z Ondrejského cintorína urobiť ďalší národný cintorín, budem tlmočiť výhrady,“ povedal Peter Vons.
O zákone sa v prvom čítaní ešte nerozhodlo, hlasovanie sa očakáva utorok 23. marca.
Chcú písať prezidentke
Ako sme už písali v minulom čísle Turčianskych novín, voči návrhu, aby bol z Ondrejského cintorína v Bratislave druhý národný cintorín, sa mesto Martin aj Martinčania ostro ohradili.
„Aj za komisiu kultúry aj za Radu národnej kultúry to kategoricky odmietame. Podľa nás ide o precedens. Ondrejský cintorín má svoju históriu, ale na Slovensku sa nachádza množstvo ešte starších cintorínov, ktoré by si mohli potom tiež nárokovať tento štatút,“ povedal martinský poslanec Martin Lechan, ktorý je aj predsedom komisie kultúry zriadenej pri mestskom zastupiteľstve.
Vznikla aj petícia občanov, ktorá vyjadruje nesúhlas s tým, aby bol akýkoľvek iný cintorín ako Národný cintorín v Martine vyhlásený za Národný cintorín Slovákov.
Petíciu v strede minulého týždňa podpísalo už okolo 2 000 ľudí, do schránok Martinčanov sa distribuujú letáky o petícii.
„Podporu nám vyjadrila aj Matica slovenská, aktívne sa zapojila do šírenia petície, takisto aj propagátor martinskej histórie Igor Dobrovolný. Plánujeme osloviť Slovenskú národnú knižnicu, ako jedného z troch správcov Národného cintorína. Oslovíme ešte aj Živenu,“ povedal martinský mestský poslanec Michal Uherčík, iniciátor petície. Aktívne komunikuje i s poslaneckým klubom SaS v Národnej rade SR.

„Hovoríme o tom, aby sa pokúsili stiahnuť návrh zákona alebo ho oddialiť. Mohol by vzniknúť priestor na diskusiu. Pokiaľ by zákon prešiel prvým čítaním, tak petíciu pôjdeme odovzdať priamo do Národnej rady. Ideme písať list pani prezidentke i ministerke kultúry so žiadosťou o stretnutie a nepodporenie tohto zákona,“ informoval Michal Uherčík.