MARTIN. V utorok podvečer majú poslanci Národnej rady v prvom čítaní hlasovať o novela zákona, ktorej zmyslom je z Ondrejského cintorína v Bratislave vytvoriť ďalší Národný cintorín.
Dnes sa na Národnom cintoríne v Martine stretli členovia petičného výboru a zástupcovia odbornej verejnosti, ktorí pred zajtrajším hlasovaním v parlamente apelovali na poslancov, aby bola táto novela zákona z rokovania stiahnutá. Tvrdia, že o tak zásadnej téme by sa mala viesť predovšetkým odborná diskusia a nie len politická.
Žiadajú stiahnutie zákona
Petíciu, ktorá nesie príznačný názov – Národný cintorín je len jeden, k dnešnému dňu podpísalo vyše tritisíc ľudí. Členovia petičného výboru ju odošlú predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi ešte pred zajtrajším hlasovaním o postupe návrhu zákona do druhého čítania.

„Návrh zákona pokladáme za nezmyselný, každého jedného nás zaskočil. Snažili sme sa osloviť všetky relevantné inštitúcie, ktoré majú k téme čo povedať. Spolitizovala sa téma, ktorá politickou nemá byť, ostať mala v odbornej rovine. Žiadame, aby bol návrh zákona stiahnutý, v utorok odovzdáme petíciu v elektronickej forme predsedovi NR SR alebo jednému z podpredsedov NR SR a to ešte pred začiatkom samotného hlasovania, aby mali všetci dostatok času si petíciu preštudovať. Pokiaľ sa naozaj stane, že zákon prejde do druhého čítania, v tom prípade budeme iniciovať stretnutie s prezidentkou republiky, ministerstvom kultúry a ministerstvom financií. Petíciu by sme za takých okolností nešírili len na lokálnej úrovni ale budeme ju šíriť celoslovensky,“ povedal Michal Uherčík, poslanec mesta Martin a člen petičného výboru.
Podporu petičnému výboru vyjadril aj Ján Cíger, predseda miestneho odboru Živeny v Martine.
„Národný cintorín v Martine je jediným Národným cintorínom, k tomu niet čo dodať. Mnohé významné osobnosti sú pochované aj v Brezne, Banskej Bystrici a inde na Slovensku. Myslím si, že v tejto dobe je tento návrh šitý horúcou ihlou. Treba ho stiahnuť späť a vniesť to do roviny odbornej diskusie,“ povedal Ján Cíger.
Inštitúcie hovoria hlasné nie
K iniciatíve petičného výboru sa pridala aj Matica slovenská.
„Tento zákon nielenže odmietame, ale sme do určitej miery aj prekvapení formou, akou bol navrhnutý. A to bez nejakej širšej alebo hlbšej vedeckej odbornej diskusie. Matica slovenská spolu s petičným výborom, je súčasne prekvapená aj dobou, kedy bol tento zákon predložený nášmu zákonodarnému zboru. Máme tu pandémiu, možno aj finančnú krízu, myslím si, že už iné nám k šťastiu nechýba, než otvárať takúto veľmi rozporuplnú tému a pre región Turca, a možno aj veľmi citlivú pre Slovensko ako také. Z hľadiska historických analógii by som chcel zdôrazniť, že národné cintoríny sa nevytvárajú štátnym zásahom a dokonca ani zákonom. Musia mať istú prirodzenú historicko-dejinnú kontinuitu, čo v tomto prípade Národný cintorín v Martine má,“ povedal Marián Gešper, predseda Matice slovenskej.
Dodal, že na Národnom cintoríne v Martine sú pochované viaceré významné osobnosti, ktoré v meste Martin žili a tvorili pre celé Slovensko a spoločnosť viac než 170 rokov. Národný cintorín v Martine má teda tradíciu, ktorá je prirodzená.
Predsedníctvo Matice slovenskej považuje ahistorické a zavádzajúce tvrdenia o tom, že Ondrejský cintorín v Bratislave sa má stať akýmsi „logickým pokračovaním údajne zaplneného Národného cintorína v Martine z 19. storočia“ za hrubú manipuláciu s historickou kontinuitou i pamäťou národa.
Vynechali odborný pohľad
Slovenskí národná knižnica sa voči návrhu zákona rovnako ohradila. Celý proces inštitúcia považuje za náhly.
„Zákon sa mi zdá trochu urýchlený, nekoncepčný a nesystematický. Vieme, že štátna pamiatková starostlivosť funguje takým spôsobom, že nehnuteľnú vec, v záujme jej ochrany, je možné vyhlásiť za národnú kultúrnu pamiatku. Takýto štatút má Národný cintorín v Martine aj Ondrejský cintorín v Bratislave. Sú teda na rovnakej úrovni. Národný cintorín je názov cintorína v Martine, Ondrejský cintorín má tiež svoj vžitý a hlboko historicky zakotvený názov, aj keď to explicitne v návrhu zákona nie je uvedené, vyplýva z neho, že je tu istá snaha premenovať Ondrejský cintorín na národný, a to je trochu neštandardný postup. Zdá sa tiež, že zatiaľ sa všetky diskusie pohybujú v politickej rovine, ale je to predovšetkým aj odborný problém. Mali by sa k situácii vyjadriť aj zainteresované odborné orgány. Nepoznáme vyjadrenie Pamiatkového úradu Slovenskej republiky, nepoznáme stanovisko magistrátu mesta Bratislavy, tiež by bolo zaujímavé aj stanovisko vlastníka Ondrejského cintorína, ktorým je Rímskokatolícky farský úrad v Bratislave,“ vysvetlil Zdenko Ďuriška zo Slovenskej národnej knižnice.
Erika Cintulová, poslankyňa VUC Žilina tiež podporila petičný výbor. Nepáčilo sa jej hneď niekoľko vecí.
„Vyslovene ma vyrušuje návrh tohto zákona, pretože je z neho cítiť akási centralizácia z Bratislavy. Čo budeme robiť my, keď budú ďalej takéto návrhy zákonov prechádzať? Myslím si, že sa tu nejedná len o Národný cintorín v Martine, ale jedná sa aj o to, že pokiaľ nebudú poslanci, ktorí predkladajú návrhy zákonov v NR SR rešpektovať fakt, že oni by mali byť tými, ktorí stierajú rozdiely v rámci regionálnej a celoslovenskej úrovne, tak potom to bude naozaj s nami veľmi zlé. Dúfam, že tento zákon bude stiahnutý,“ povedala Erika Cintulová.
Pripomíname, že proti tejto novele zákona sa ozvalo aj mesto Martin.
„Naozaj nerozumiem, prečo mesto Martin nebolo vo veci, ktorá sa ho priamo dotýka oslovené a čo je motiváciou snahy o presunutie pietneho miesta národného významu. Vyzývam poslancov Národnej rady, aby od tohto návrhu upustili. Národný cintorín je len jeden,“ zdôraznil Ján Danko.