MARTIN. Nová špičková nemocnica v Martine za 400 miliónov eur sa mala začať stavať už na budúci rok.
Tento termín ale momentálne reálne nevyzerá. Plány brzdí nedostatok financií. Avšak na projekte sa v priebehu troch rokov už urobilo kus roboty.
„V súčasnosti máme hotovú dokumentáciu na územné rozhodnutie a sme v etape, kedy sa nám k projektu vyjadrujú všetky relevantné subjekty. Územné rozhodnutie vrátane posudzovania vplyvov na životné prostredie by sme mohli mať v rukách v lete tohto roka,“ povedala Martina Antošová, manažérka projektu.
Ako by mala nová nemocnica vyzerať:
Dizajn nemocnice je geometrický, v podstate ide o kocku s rozmermi 134 x 134 m, presvetlenú „zelenými átriami“, ktoré sa otvárajú nad úrovňou tretieho podlažia do svetlého otvoreného priestoru. Geometria budovy má vplyv aj na jej efektivitu a previazanosť jednotlivých oddelení. Objekt nemocnice má dve podzemné podlažia a 7 nadzemných podlaží. V novej nemocnici bude gro tvoriť päť hlavných oblastí zdravotnej starostlivosti a to:
- Akútna starostlivosť v zmysle moderného urgentu a akútneho oddelenia s previazaním na intervenčnú (napr. operačnú) a intenzívnu liečbu.
- Diagnostika, ktorá bude pokrytá komplexným laboratórnym traktom, rádiológiou, nukleárnou medicínou, časťou ambulancií a vybranými špecializovanými pracoviskami, ako napríklad endoskopickým centrom, polysomnografickým centrom atď.
- Liečba bude prebiehať v rámci ambulantnej starostlivosti špecializovaných pracovísk jednodňovej starostlivosti, akými sú napríklad onkológia, nukleárna medicína, zubné lekárstvo, infúzna liečba a na operačných sálach, jednotkách intenzívnej starostlivosti a lôžkových oddeleniach.
- Prevádzka a logistika ku ktorým patrí centrálna sterilizácia, kuchyňa, lekáreň, manažment a administratíva.
- Poslednou oblasťou je vzdelávanie reprezentované simulačným centrom a veda, výskum, vývoj napríklad v rámci oddelenia klinických štúdií.
Problémom sú peniaze
Posun od príprav k realizácii výstavby podľa nej brzdí systém plánovaných investícií v zdravotníctve.
„Teraz sme v podstate v situácii, keď vieme pokračovať len veľmi pomaly. Chýbajú nám finančné prostriedky na ďalšie etapy projektovej dokumentácie. Napriek tomu, že príprava projektu bola v roku 2018 schválená aj vládou a projekt je zadefinovaný i v aktuálnom programovom vyhlásení vlády, štát zatiaľ nie je schopný uvoľniť ďalšie zdroje na pokračovanie projektovej prípravy. Pomocnú ruku nám v tejto situácii podalo najmä ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ktoré s nami proaktívne diskutuje a hľadá riešenia,“ vysvetľuje Martina Antošová.

Čaká sa tiež na tzv. optimálnu sieť nemocníc, ktorú by malo ministerstvo zdravotníctva predstaviť už koncom marca.
„Martinská nemocnica patrí a bude platiť medzi dôležité piliere pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ uisťuje Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.
Na margo ďalšieho financovania projektu novej martinskej nemocnice uviedla, že ministerstvo vzniknutú situáciu analyzuje.
„Závisí to aj od zdrojov, ktoré budeme mať k dispozícií,“ uviedla hovorkyňa.