MARTIN. Ani tento rok nebude Veľká noc taká, na akú sme zvyknutí.
Tradičné polievačky a rodinné návštevy by sme si nemali vôbec plánovať. Mali by byť tabu. Bude to však aj realita? Viacerí ľudia sú už z dlhotrvajúcej nepriaznivej situácie unavení a frustrovaní, v dodržiavaní opatrení poľavujú.
Kompetentní i zdravotníci tŕpnu, ako ďalšie sviatky zamiešajú karty s počtom infikovaných.
„Veľkú noc oslavujeme každoročne. U nás sa tieto sviatky zvyčajne niesli v tradičnom duchu Veľkého týždňa, slávili sme ho podľa kresťanských tradícií. Tento rok to tak asi nebude. Samozrejme, vždy som sa tešila, ako sa stretneme s rodinou, ale neviem, či sa to teraz uskutoční. Sviatky oslávime aspoň v úzkom kruhu najbližších pri nejakom tom koláčiku a neskôr aj údeninke,“ napísala nám do redakčnej ankety Martina Bröstlová.
Mnohí Turčania strávia tohtoročné veľkonočné sviatky v pokojnej atmosfére takmer všedného oddychového dňa. Chystajú sa na cintorín či na prechádzky po prírode. Len máloktoré ženy a dievčatá obľubujú oblievanie kýbľami ľadovej vody a studené premočené oblečenie. Mnohé sa inej Veľkej noci výrazne tešia.
„Jediné obdobie, kedy sa naozaj teším z lockdownu, je Veľká noc. Neznášam tento sviatok,“ povedala Martinčanka Linda.
Niektoré maminy sa studenej sprche nevyhnú, lockdown – nelockdown.
„Mám doma troch chalanov, takže mi je to vlastne jedno. Vody bude dosť, či je lockdown alebo nie,“ zasmiala sa Martinčanka Marcela.
Treba sa zamerať na príjemné aktivity
Poniektorí ľudia sa nechystajú vo svojej rutine osláv Veľkej noci nič zásadné meniť.

Podľa psychologičky za nie celkom striktným dodržiavaním opatrení môže stáť pocit frustrácie či osamelosti.
„To, že nemôžeme tráviť sviatky s rodinou či priateľmi, má vplyv na naše prežívanie. Je to umocnené aj tým, že už sú to tretie sviatky, ktoré sú plné zákazov a obmedzení. Trvá to dlho. Môže to viesť k pocitom osamelosti, bezmocnosti a smútku, až k depresívnym stavom. Aj tieto dôsledky môžu lákať ľudí k porušovaniu pravidiel, pretože nechcú vidieť svojich milovaných smutných. Je v tejto chvíli vhodné vyplniť si čas, ktorý máme, nejakými príjemnými aktivitami, niečím, čo máme radi, čím sa vieme rozptýliť a využiť možnosti kontaktu cez telefón či internet. Ľudia zároveň potrebujú cítiť nádej, že už sa situácia zlepšuje a nebudú mať pred sebou ďalší dlhý rok izolácie,“ vysvetľuje Jana Jamrichová, klinická psychologička a psychoterapeutka.
Máme tu mutácie, návštevy sú vylúčené
Za uplynulé dva týždne sa štatistiky v regióne mierne zlepšili. Okres Martin sa v pondelok prehupol na covid automate do tretieho stupňa varovania, nie je teda už čiernym okresom, nachádza sa v bordovej farbe. Podľa regionálneho hygienika to ale na veci nič zásadné nemení.
„Epidemická situácia nie je dobrá. Pre ľudí sa nič nemení, zvlášť v súvislosti so sviatkami. Treba aj naďalej prísne dodržiavať všetky opatrenia a určite sa nenavštevovať. Je nutné vynechať stretnutia, a to vrátane bohoslužieb či nebodaj nejakých osláv. Teraz je to absolútne nevhodné,“ povedal Tibor Záborský, riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine.
Podľa neho sa mierne zlepšené počty nakazených môžu zmeniť zo dňa na deň.
Na Slovensku je vo vysokej miere prítomná britská mutácia koronavírusu, v Turci sa už objavila aj agresívnejšia juhoafrická mutácia.
„Celoslovenský priemer britskej mutácie je niečo vyše 97 percent. Juhoafrická mutácia sa potvrdila zatiaľ len v jednotlivých prípadoch, mali sme ju aj v našom regióne. Zdôrazňujem, že sekvenácia vzoriek sa robí v týždňových intervaloch a len vo vybraných vzorkách. Analýzy vzoriek sa nerobia kontinuálne, ale prierezovo. Opatrnosť je teda na mieste. Juhoafrická mutácia sa šíri omnoho agresívnejšie a aj následky na zdravotnom stave pacientov sú omnoho vážnejšie ako pri pôvodnom SARS-CoV-2. To, že tejto mutácie máme zatiaľ málo, ešte neznamená, že tu nie je,“ upozorňuje Tibor Záborský.
Podľa neho je podstatné, ako sa bude správať každý jednotlivec, pretože od toho závisí vývoj celej situácie.
„Treba hlavne premýšľať nad tým, čo robíme. Bagatelizovať, podceňovať, prípadne ignorovať prítomnosť koronavírusu, neriešiť opatrenia, stretávať sa a navštevovať sa, je to najhoršie, čo teraz môžeme urobiť,“ myslí si Tibor Záborský.