MARTIN. Vlastné bývanie je základnou potrebou každého človeka, čo výrazne nahráva do karát biznisu s realitami. Ľudia chcú aj potrebujú bývať vo svojom, no už dlhý čas platia za bývanie poriadne vysoké čiastky. Martinskí realitní makléri sa zhodujú, že dopyt je jednoducho vyšší ako ponuka, čo spôsobuje, že ceny nehnuteľností rastú. Nie je to problém len Martina či Turčianskeho regiónu, málo bytov a vysoké ceny sú v celej krajine.
Radšej hypotéku ako nájom
Nájomné je v Martine pre mnohých predražené, Martinčania radšej kupujú byty či domy a splácajú hypotéky.

„Donedávna sme s priateľkou bývali v jednoizbovom byte na Severe. Každý mesiac sme platili 390 eur nájom. Najmä preto sme sa rozhodli, že pôjdeme radšej do svojho,“ hovorí Martinčan Adam Válek.
Ten mal spolu so svojou priateľkou jasno, v Priekope ani vo Vrútkach bývať nechceli. Rozhliadali sa po väčších štvorizbových bytoch, pretože ak by si v budúcnosti zakladali rodinu, nechceli sa sťahovať znovu. Keďže obaja vyrastali v Záturčí, nakoniec si svoje nové bývanie kúpili tam. Byt však nebol v takom stave, aký by im vyhovoval, pustili sa navyše do rekonštrukcie.
„S nájmami je to v Martine zlé, najmä odkedy ich začali využívať zahraniční študenti, ceny sa zdvihli. Aj samotná kúpa bytu nie je lacná záležitosť, ceny sú prepálené a vnímam to už dlhodobo. Navyše tie ceny stále rastú, bežní ľudia s tým asi len ťažko niečo urobia. Teraz platím za štvorizbový byt s nájmom aj hypotékou rovnakú sumu, ako som platil každý mesiac za podnájom jednoizbového bytu bez balkónu na Severe,“ priznáva Adam Válek.
Aj keď na Severe boli blízko centra, pri kúpe bytu si z lokality až takú ťažkú hlavu nerobili. Rozhodovali najmä financie.
Do podnájmu v Martine za lacnejšie
V Martine posledné obdobie klesli ceny nájomných bytov. Záujem o ne však nie je príliš vysoký.
„Ceny nájmov poklesli najmä preto, že nájomníkov je menej. Zahraniční študenti sú doma, nájmy však majú stále aktívne. Tým, že ďalší študenti do mesta neprichádzajú, voľné nájomné byty sa obsadzujú ťažšie. Miestni ľudia sa do nájomných bytov príliš nehrnú,“ vysvetlil Ľubomír Tonhajzer, konateľ Recom Reality Martin.
Dodal, že ceny za nehnuteľnosti stagnujú a kúpu bytov či domov majú ľudia konštantný záujem.
Aj keď sú ceny bytov neprimerane vysoké, ľudia ich kupujú. Pandémia ich však priviedla k väčšej opatrnosti.
„Ceny bytov sú historicky na najvyššej úrovni, najmä preto, že ich je málo, mladí ľudia chcú bývať samostatne. Na Slovensku nie je bytová otázka dobre riešená. Je pretlak dopytu nad ponukou a ceny sa umelo dvíhajú. Prispievajú k tomu aj banky, ktoré poskytujú hypotéky, už pomaly s nulovým úrokom. Aj keď je situácia teraz komplikovanejšia, ešte vždy sú hypotéky s dobrými podmienkami veľmi dostupné. Všimla som si, že posledný mesiac už klienti slepo nenakupujú čokoľvek. Ľudia už viacej zvažujú, ceny dosiahli vysoké méty, na platy väčšiny ľudí, je to už neúnosné,“ povedala Danica Molitorová, majiteľka Reality Center v Martine.
Pri vysokom dopyte na lokalite až tak nezáleží
Pandémiu ani finančnú krízu zatiaľ realitní makléri nepocítili. Pre vysoký dopyt ľudia lokality nehnuteľností až tak neriešia.

„Lokality sú vysoko individuálna záležitosť. Niekto preferuje bývanie v tichu, nehnuteľnosť hľadá skôr na okraji mesta, niekto chce naopak bývať v centre diania. Čím ďalej od centra sa byt alebo dom nachádza, jeho cena klesá. Ľudia už priveľmi na lokality nehľadia. Už im je jedno, či budú bývať v centre alebo na Severe. Ak jednoducho napríklad mladá rodina potrebuje bývať, nebude čakať pol roka, kým sa uvoľní veľký byt v dobrom stave v centre mesta. Ak taký nájdu v Košútoch, kúpia ho aj tam,“ vysvetľuje Michal Potaš, regionálny manažér Reality Alpia Martin.
V Martine je veľmi obľúbená Ľadoveň, najmä pre blízkosť nemocnice a dobrú dostupnosť lekárov. Ľudia často hľadajú aj bývanie na Severe, pretože je relatívne blízko centra.