BLATNICA. Už pätnásť rokov sa členovia občianskeho združenia Diadém venujú záchrane Blatnického hradu. Od roku 2012 na svoju zmysluplnú aktivitu využívali aj možnosti projektu „Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva“, ktorý vznikol po vzájomných dohovoroch ministerstva kultúry, ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a združenia Zachráňme hrady.
Tento projekt, ktorý roky dobre fungoval a výrazne prispel k obnove hradov po celom Slovensku, však štát stopol. Nie sú naň totiž na ministerstve práce financie. Budúcnosť ďalších opráv Blatnického hradu je neistá, v plánoch na tento rok sa tiež počítalo so zapojením nezamestnaných.
„Z projektu bola pracovníkom hradená mzda, stravné lístky, ochranné pracovné odevy a pri splnení určitých podmienok aj príspevok na zdravotnú prehliadku. Navyše, ľudia, ktorí boli dlhé roky bez práce, si obnovili pracovné návyky a najmä vďaka pravidelnejšiemu príjmu mohli začať opäť plnohodnotnejšie žiť. Tento projekt nám závideli aj okolité krajiny, je nám ľúto, že ho štát teraz stopol. Žiaľ, momentálne nemôžeme počítať so žiadnym finančným príspevkom,“ povzdychla si Iveta Vaňková, vedúca občianskeho združenia Diadém.

Z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny združeniu oznámili, že majú záujem pokračovať v podpore obnovy kultúrneho dedičstva zapojením nezamestnaných aj v tomto roku.
„V súčasnosti však rezort nedisponuje potrebnými finančnými prostriedkami. Všetky európske peniaze z operačného programu Ľudské zdroje boli vyčerpané. Pokračovanie projektu závisí od spustenia nového programového obdobia na roky 2021 – 2027, ktoré je v kompetencii Ministerstva pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu SR,“ uvádza sa v stanovisku.
Členovia občianskeho združenia Diadém spolu s ďalšími kolegami z organizácie Zachráňme hrady na Slovenku na situáciu reagovali výzvou, aby sa v projekte pokračovalo.
“Som veľmi sklamaná, že kompetentní ´zabudli´, že aj na rok 2021 bolo treba peniažky zabezpečiť. Rokmi overený projekt dal prácu množstvu miestnych nezamestnaných.
„
Podpísala ju takmer päťdesiatka ľudí z oblasti záchrany pamiatok, ako aj zástupcov miest a obcí, ktoré majú v správe národné kultúrne pamiatky.
„Reakciou nám bola tlačová správa, v ktorej sa uvádza, že finančné prostriedky na projekt už nie sú. Keďže garantom obnovy pamiatok je ministerstvo kultúry, požiadajú rezort financií o pridelenie dodatočných prostriedkov zo štátneho rozpočtu,“ uviedla Iveta Vaňková.
Zachráni situáciu dotácia?
Na Blatnickom hrade od roku 2012 až do minulého roka pracovalo na rôzne dlhý čas celkovo až 264 nezamestnaných. Tento rok to bude s pracovnou aktivitou poskromnejšie.