MARTIN. Environmentalisti a ochranári prírody posledné roky bijú na poplach. Planéta má na mále, podľa odborníkov môže byť plná smetí rýchlejšie, než by sme možno čakali. Odpadové hospodárstvo aj cirkulárna ekonomika hýbu diskusiami po celom svete. V zahraničí je zber kuchynského odpadu už dlhší čas samozrejmosťou. V Martine sme ho začali triediť od prvého februára tohto roka.
Zber kuchynského odpadu chýbal
„Triedenie kuchynského odpadu je úplne jednoduché a po pár dňoch aj prirodzené. Verím, že sa to stane samozrejmosťou aj plošne,“ vyjadrila sa v našej redakčnej ankete Martinčanka Pavla.

„Kuchynský odpad chýbal. Je to super, mám malé vedierko s vrchnákom na balkóne. Do piatich dní sa naplní šupkami z ovocia a zeleniny. Najviac je však plastov,“ napísala Anna Holková z Martina.
„Áno, poctivo triedime. Je to super nápad. Mne by sa ešte páčili aj kontajnery na malý elektronický odpad. Ale sme vďační aj za tieto, ktoré máme,“ tešila sa novinke Marta Hanusová z Martina.
V ankete sa niektorí Martinčania úprimne vyjadrili, že odpad netriedia. Niektorým Turčanom sa zase nepozdáva veľkosť smetných nádob na kuchynský odpad. Obávajú sa letných mesiacov, kedy by sa v okolí stojísk mohol vytvárať nepríjemný zápach a zhromažďovať by sa pri nich mohol aj hmyz.
„Mám vážne obavy, že v lete bude kuchynský odpad rýchlo podliehať rozkladu. Ak nebudú nádoby dezinfikovať, tak neviem, ako to bude vyzerať,“ vyjadrila neistotu Martinčanka Gabika Špalková.
Budúcnosť ľudia vidia v polopodzemných kontajneroch, ktoré už v niektorých mestských častiach v Martine sú, avšak nie v tej „kuchynskej“ verzii.
„Triediť odpad je potrebné a nutné. Rozrastajúcim počtom kontajnerov sa zvyšuje pocit, akoby sme bývali na skládke. Podzemné uloženie kontajnerov sa stane v blízkej dobe nevyhnutnosťou,“ myslí si Karel Kostrab.
Sú prekvapení
Odvoz a spracovanie kuchynského odpadu zabezpečuje spoločnosť Brantner Fatra, s. r. o., ktorá na existujúce stojiská s komunálnym odpadom porozvážala hnedé zberné nádoby určené na kuchynský odpad. Sú označené podľa štandardov a vyvážané podľa stanoveného harmonogramu.
V Martine je rozmiestených celkovo 480 kusov 1100 litrových hnedých kontajnerov. V rodinných domoch je 596 kusov 120 litrových smetných nádob, z ktorých si 380 kusov vyzdvihli občania priamo v areály spoločnosti Brantner a 216 kusov firma Brantner rozviezla imobilným občanom a dôchodcom.

„Sme milo prekvapení, ako pozitívne zareagovali občania. Za mesiac február bolo vyvezených 41,6 tony kuchynského odpadu a najväčší podiel na tom mali obyvatelia bytových domov. Veríme, že opakovaná kampaň pomôže k lepšiemu triedeniu. Je v záujme nás všetkých, aby sa redukovalo množstvo komunálneho odpadu ukladaného na skládku,“ povedala Eva Benešová, riaditeľka spoločnosti Brantner Fatra s.r.o.
Informácie o zásadách triedenia kuchynského odpadu si občania mohli prečítať v letáčikoch, na internetových stránkach spoločnosti Brantner alebo mesta Martin.

Hodia tam aj to, čo by nemali
„To nie je možné, pozrite sa, čo v tom kontajneri je. Ľudia sú nepoučiteľní,“ posťažovala sa jedna dôchodkyňa na Severe a ukázala na kontajner s kuchynským odpadom, v ktorom boli aj rôzne mikroténové vrecká či plastové fľaše.
„Minule bol v tom kontajneri obal od pizze. Takých ľudí naozaj nepochopím,“ napísala do ankety Martinčanka Petra.
Veru. Stáva sa, že ľudia, možno z pohodlnosti, možno z nevedomosti, hodia do hnedého kontajnera aj to, čo tam vôbec nepatrí.
„V každej mestskej časti sa sporadicky nájde aj hnedý kontajner s nevhodným odpadom. Ten je následne označený a vyvezený na skládku. Do biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu nepatria plastové vrecká, a to ani tie kompostovateľné. Je to z dôvodu, že odpad ide do bioplynovej stanice a platové vrecká komplikujú proces zhodnotenia,“ vysvetlila na záver Eva Benešová.