BLATNICA. Aj v Blatnici pravidelne už viac ako rok riešia rôzne situácie, ktoré sú spojené s pandémiou koronavírusu. Pravidelne v piatok pred víkendom personálne a aj organizačne zabezpečuje obecný úrad testovanie.
Pomáhajú ľuďom
„Zobrali sme to ako službu občanom, aby nemuseli kvôli testovaniu, ktoré je viac-menej povinné, cestovať na mobilné odberové miesta do Martina. Vnímame to aj ako prejav solidarity so staršími občanmi, ktorí zas potrebujú certifikáty pri návšteve lekárov alebo rôznych úradov. V čom sme možno trochu iní je to, že sme testovanie v niektorých prípadoch spojili s kultúrou. Hrali u nás herci zo Slovenského komorného divadla v Martine, Duchoňove pesničky z inscenácie Zem pamätá zlepšili ľuďom pri čakaní na test náladu, doslova pookriali. Rovnako sa im páčilo aj vystúpenie miestneho dídžeja Martina Poništa. Prvý piatok po MDŽ sme zas našim dievčatám a dámam venovali kvety,“ povedal Karol Čičmanec, starosta Blatnice.
Za toto všetko patrí veľká vďaka dobrovoľníkom, zdravotníkom, členom Dobrovoľného hasičského zboru v Blatnici a v neposlednom rade zamestnancom obecného úradu.
V dedine stále pokračujú s varením a rozvozom obedov pre seniorov. Na tento účel zakúpili auto a aj prístroj na balenie.
„Už sme rozhodnutí, že v tejto aktivite budeme pokračovať, aj keď už pandémia pominie. Ukázalo sa, že všetko zlé je niekedy aj na niečo dobré,“ podotkol starosta Blatnice.
Za samozrejmosť v obci považovali aj rozdávanie najprv rúšok a neskôr aj respirátorov.
Blatnica, ktorá je obklopená nádhernou prírodou, patrí k najnavštevovanejším dedinám v Turci, ľudí láka Blatnická i Gaderská dolina, rovnako tak Blatnický hrad či výstupy na Ostrú a Tlstú, obľúbeným miestom je tzv. Mlynčekovo.
„Počas prvej vlny pandémie k nám chodilo množstvo ľudí, v druhej, keď už sa zakázalo prechádzať okresmi, je to podstatne menej. Dúfame, že po očkovaní sa situácia výrazne zlepší a opäť naplno sa rozbehne aj cestovný ruch. Navyše obec investovala financie aj do vybudovania parkovacieho systému,“ ozrejmil Karol Čičmanec.
Rozpracovaných projektov je veľa
V Blatnici sa aj napriek zložitej dobe sústredili na prípravu viacerých projektov.
„V tomto smere sa tvárime tak, ako keby tu žiadna pandémia nevyčíňala. Nečakáme na jej koniec, venujeme sa aj našej budúcnosti. V júni si chceme dôstojným spôsobom pripomenúť vlaňajšie zmeškané 790. výročie vzniku obce a aj 100 rokov od nakrútenia prvého slovenského filmu Jánošík, ktorý bol úzko spojený s Blatnicou. Pripravený máme projekt na výstavbu Turisticko-informačného centra, na ktoré je aj vydané stavebné povolenie. Žiaľ, ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie nám našu žiadosť o dotáciu zamietlo, no nevzdávame sa, zaujímame sa o ďalšie výzvy. Vypracovali sme i projekt na zväčšenie kapacity materskej školy. Intenzívne sa zaoberáme aj budúcnosťou kaštieľa, komunikujeme s ministerstvom kultúry i s pani predsedníčkou Žilinského samosprávneho kraja. Kaštieľ v budúcnosti vidíme ako Múzeum slovenskej kinomatografie, z bývalého Plickovho múzea by sme zas chceli vybudovať Múzeum olejkárov a šafraníkov Turca, pričom v areáli kaštieľa by mohol byť aj amfiteáter s kamenným trhoviskom. Aktuálne však riešime vlastnícke vzťahy kaštieľa, ktorý je majetkom štátu. Pracujeme aj na projekte rekonštrukcie kultúrnej sály domu služieb,“ povedal na margo projektov starosta Blatnice.
V roku 2020 v Blatnici pribudlo detské a multifunkčné ihrisko, zrekonštruovaná je strecha a fasáda požiarnej zbrojnice, vybudovaný je parkovací systém.
„Zrenovoval sme aj interiér domu smútku, vybudovali vitrínu na historický koč, robí sa aj na renovácii brány a pôvodného oplotenia cintorína, pričom v tomto roku plánujeme vybudovať na cintoríne i chodník. Pustili sme sa aj do zberu bioodpadu. V pláne majú aj úpravu zberného dvora, rozšírenie kanalizácie a opravu miestnych komunikácií,“ uzavrel výpočet investícií v dedine Karol Čičmanec.