
MARTIN. „Biobanky pre ľudské vzorky zohrávajú v oblasti preventívnej zdravotnej starostlivosti čoraz väčší význam. Predstavujú kľúčový nástroj na zvýšenie efektívnosti medicínskeho výskumu v globálnom rozsahu,“ povedala Andrea Čalkovská, dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine.

To, o čo sa niekoľko rokov snažili slovenskí akademici a celé tímy odborníkov, sa nakoniec podarilo. Na Slovensku štartuje významný projekt založenia a prevádzkovania systému biobánk.
Dve biobanky, ktoré sa dopĺňajú
Vďaka projektu financovanému z európskych štrukturálnych a investičných fondov sa postaví prvá národná biobanka v Martine. Príprava projektu bude stáť približne 18 miliónov eur, otvorenie biobanky je naplánované na koniec roka 2022.
„V biobanke v Martine budeme uchovávať vzorky biologického materiálu, ktoré po laboratórnom spracovaní vyprodukujú veľké objemy dát. Tie musia byť prísne zabezpečené, keďže sa jedná o vysoko citlivé osobné údaje,“ vysvetľuje Martina Antošová, koordinátorka projektu biobanky na Jessenio-vej lekárskej fakulte v Martine.


Uchovávať sa bude biologický materiál, ako krv, plazma a vzorky tkaniva pacientov, ale aj zdravých ľudí, ktoré majú pre výskum a pokrok v medicíne nevyčísliteľnú hodnotu.
Neoddeliteľnou súčasťou je aj komplementárny projekt digitálnej biobanky tiež financovaný z eurofondov vo výške skoro 11,6 milióna eur. Projekt digitálnej biobanky majú pod palcom odborníci zo Žilinskej univerzity v Žiline.
„V biobanke v Žiline sa budú zameriavať na digitalizáciu a budú uchovávať dáta zo vzoriek biologického materiálu v elektronickej podobe,“ dodala Martina Antošová.
V digitálnej biobanke budú využívať aj algoritmy umelej inteligencie, ktoré umožnia prepájať a nachádzať súvislosti medzi výsledkami analýz a klinickými dátami.
Na Slovensku tak budeme mať dve biobanky, ktoré sa budú vzájomne dopĺňať.
Veľký krok pre Slovensko
Infraštruktúra, ktorá na Slovensku dlhodobo chýbala ako v jednej z mála krajín EU, pomôže vedcom nachádzať súvislosti vzniku ochorení a efektívnejšie im predchádzať. Slovensko má možnosť zapojiť sa aj do európskej či svetovej siete národných biobánk a tak zvýšiť úspešnosť výskumu a vývoja v oblasti nových preventívnych opatrení, diagnostiky či liečby.
Slovenská biobanka bude z jednej časti zameraná na onkológiu a z druhej na raritné ochorenia, ktoré sa u nás vyskytujú v pomerne zaujímavom množstve. V budúcnosti sa bude biobanka rozrastať aj o vzorky pre výskum na iný druhy ochorení.
