TURIEC. Máje sa tradične stavali slobodným dievčatám pred oknami. Bola to úloha mladých junákov, ktorí sa na stavbu vysokánskeho stromu - máju chystali potajme aj týždeň vopred. Máje bývali dlhé aj desať metrov. Najčastejšie brezy, smreky, jedle či borovice sa najskôr zbavili kôry, kmeň sa očistil od konárov a strom sa mohol zdobiť stuhami či ornamentami. Máj bol symbolom úcty a lásky k dievčaťu.
Tradícia sa rokmi vytráca, obce či menšie mestá už zväčša zdobí len jeden máj. Aj v Turci sa túto sezónu máje stavali, no pre pandémiu sa veľké májové veselice a oslavy jari nekonali.
Tento rok sa máje v našom regióne stavali napríklad v Turčianskych Tepliciach, na Bystričke, v Sučanoch či vo Valči.

"Ešte pred pár desiatkami rokov stavali máje po dedinách mládenci oblečení v krojoch. V posledných rokoch prevzali túto milú úlohu dobrovoľní hasiči a u nás chlapci z technických služieb. Aj keď to nebolo spojené s piesňou a s tancom, ani s majálesovou zábavou, symbol ostáva rovnaký. Oslava jari, hojnosti, plodnosti a mladosti," usmial sa Igor Hus, primátor Turčianskych Teplíc.
V Sučanoch hrala aj veselá muzika, stavaniu mája sa tešili najmä deti. Na Bystričke máj ozdobili v tónoch obecných farieb.
"U nás máj už stojí, tento raz v obecných farbách. Chlapcom z DHZ Bystrička zo srdca ďakujem. Dúfam, že o rok to už bude veselšie a za hojnej účasti občanov," vyjadrila nádej Zdenka Maršalová, starostka Bystričky.

V obmedzenom počte s rešpektovaním opatrení proti šíreniu vírusu covid-19 sa podarilo zhostiť tradičnej úlohy postavenia mája aj vo Valči. V snahe zamedziť zhluku osôb obec upustila od kultúrneho programu detí materskej a základnej školy a vystúpenia spevokolu Matičiar, ktorý každoročne prispieval programom a piesňami radosti. Hasiči sa úlohy zhostili v krátkom čase za pomoci stroja a máj bezpečne osadili na svoje miesto.
Aj keď sa tradičných majálesov tento rok musia ľudia opäť vzdať, nádej ich neopúšťa.