MARTIN. Na mobilnom odberovom mieste na Zvolenskej ulici v Martine na Severe pomáha pri antigénovom testovaní niekoľko študentov. Podľa ich slov si nevedia predstaviť, že by v tejto situácii sedeli len tak doma.
Motiváciou bola pomoc
Pomáhanie pri testovaní je pre študentov či dobrovoľníkov príležitosť, ako môžu užitočne stráviť voľný čas a niečo si aj privyrobiť.

„Chcela som sa aktívne zapojiť do boja s koronavírusom. Reálne si urobiť aj takú štatistiku sama pre seba, ako na tom v Martine vlastne sme, a aj to, či antigénové testovanie pomáha v rámci celoplošného manažmentu tohto ochorenia,“ vysvetľuje Radoslava Rechtoríková, študentka imunológie, ktorá pri testovaní pomáha každý víkend.
Veronika Michálková, študentka protipožiarnej ochrany a bezpečnosti, sa ako dobrovoľníčka zapojila už pri prvých celoplošných testovaniach.
„Systém práce sa mi zapáčil, keď prišla príležitosť opäť pomôcť, s radosťou som ju prijala.“
Natália pracuje ako školská psychologička a tiež pomáha s testovaním.
„Mala som kopec voľného času a chcela som ho využiť prospešne, na druhej strane si aj privyrobiť popri práci.“
Viedia podať len ľudské, nie nadľudské výkony
Cez týždeň je to na odberovom mieste pokojnejšie, víkendy však bývajú náročné. Za jednu nedeľu otestujú od 400 do 600 ľudí a niekedy je ich aj viac. Po práci sú už všetci veľmi unavení.
„Keď sa nám nakopia ľudia, snažíme sa ich brať rýchlejšie. Systém nám niekedy hapruje, pretože funguje celoplošne aj pre tých, ktorí sa hlásia na antigénové testovanie, na PCR testovanie aj na očkovanie. Nie vždy je spoľahlivý,“ vysvetľuje Radoslava Rechtoríková.
Na odberovom mieste sa už stretli aj s komplikáciami pri odosielaní sms správ.

„Mnohí ľudia si myslia, že keď im povieme, že nech počkajú, dávame si prestávku, no nie je to tak. Vtedy akurát posielame výsledky. Väčšinou sa snažíme, aby sms správy prišli do hodiny, no stalo sa, že prišli aj neskôr. Už sme zažili aj to, že smsky neprišli vôbec. Vtedy je náročné zistiť, či sme pochybili my alebo systém,“ dodáva Radoslava Rechtoríková.
Mobilné odberové miesto na Zvolenskej ulici je jedno z mála v Martine, ktoré testuje objednaných aj neobjednaných záujemcov. Vznikajú z toho niekedy aj vypäté chvíle.
„Ľudia niekedy čakajú v radoch a sú nervózni, keď ich niekto predbehne. Snažím sa im vždy citlivo vysvetliť, že objednaní majú jednoducho prednosť. Spomeniem im aj to, ako sa môžu na vyšetrenie objednať nabudúce,“ vysvetľuje Natália.
Situácie, keď si ľudia medzi sebou nadávajú, pre Natáliu neboli príjemné. Už to berie športovo, snaží sa k nim pristupovať ľudsky. Vďaka tejto práci sa zdokonalila v empatii aj v komunikácii.
„Naučila som sa veľkej trpezlivosti. Ľudia si niekedy nevedia zapamätať ani jednoduchú informáciu, na ktorú hodinu sú objednaní. Vždy ma vie zaraziť aj to, keď niekto na občianskom preukaze nedokáže nájsť svoje rodné číslo, prípadne ani nevie, že ho tam má. Pri starších ročníkoch tomu ešte rozumiem, no často sú to aj mladí ľudia,“ vysvetľuje študentka Veronika.
Radoslavu zas táto práca naučila, že niekedy treba povedať aj dosť.
„Uvedomila som si, že niekedy treba ľuďom jasne povedať, kde sú naše hranice. Viem, že sú mnohí frustrovaní a čakajú od nás nadľudské výkony a my sa ich aj snažíme podávať, ale máme svoje limity. Samozrejme, veľa ľudí je na nás aj milých a ich úsmev nás vždy poteší,“ podelila sa o skúsenosť Radoslava.