MARTIN. Počas veľkého jarného upratovania v Martine, ktoré prebieha už od apríla, sa na sídliská podľa stanoveného harmonogramu umiestňujú veľkokapacitné kontajnery.

Tie sa však rýchlo zaplnia, a tak sa niektorí ľudia sťažujú, že ich je málo. Nepotrebné veci, predovšetkým vyhodený nábytok, sa zhromažďujú aj vedľa kontajnerov a lichotivý pohľad to veru nie je.
O rozmiestnení kontajnerov a aj ich počte rozhodujú poslanci mestských častí.
„Ak sa nevhodný odpad nachádza viditeľne vhodený alebo položený vedľa kontajnera, naši zamestnanci odpad vyseparujú a odvezú na zberný dvor,“ informovala Eva Benešová, riaditeľka spoločnosti Brantner Fatra.
V prípade, že k zisteniu nevhodného odpadu dôjde až pri vysypaní odpadu na skládke, zamestnanci v rámci možností nevhodný odpad zo skládky odstránia, či už ide o drevo alebo pneumatiky.
„Niekedy dokážu ľudia v okolí kontajnerov urobiť doslova skládku, s ktorou sa potom zamestnanci musia veľmi pracne vysporiadať,“ povedala Eva Benešová.
Do veľkokapacitných kontajnerov môžu ľudia vyhadzovať objemný odpad, akým je napríklad plastový či čalúnený nábytok, staré koberce, matrace, umývadlá či WC misy.

Do kontajnerov však nepatrí elektroodpad z domácností. Chladničky, televízory, žehličky či pokazený mixér by mali občania zaniesť na zberný dvor.
Vo veľkých kontajneroch by sa nemal objaviť ani nebezpečný odpad ako farby, kyseliny či rôzne rozpúšťadlá.
Tabu by malo byť aj šatstvo, jedlé oleje, kartóny, plasty, drobný stavebný odpad či pneumatiky, ktoré sa nemôžu nosiť ani na zberný dvor.
„Pneumatiky môžu ľudia bezplatne odovzdať v pneuservisoch. Na odpad, ktorý do veľkokapacitných kontajnerov nepatrí, majú občania k dispozícii zberný dvor. Každý občan mesta Martin môže na zberný dvor našej spoločnosti bezplatne odovzdať odpad vrátane dreveného nábytku v množstve 500 kg na domácnosť za rok. Taktiež môže doviezť drobný stavebný odpad, za ktorý si už ale občan zaplatí daň v cene 0,028 eura za kilogram,“ upozorňuje Eva Benešová.