MARTIN. Mikrobiologička Elena Nováková, vedúca Ústavu mikrobiológie a imunológie Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského, spolupracovala na zavedení očkovania u nás aj v zahraničí a sledovaní imunitnej odpovede. V rozhovore prezradila podrobnosti o protilátkach na covid-19.
V Ústave mikrobiológie a imunológie sa venujete aj výskumu a vyšetreniam protilátok na covid-19. Čo konkrétne skúmate?
V období po objavení sa covidovej infekcie, ktorá sa rýchlo vyvinula na pandémiu, sme sa orientovali predovšetkým na rýchle sprístupnenie možnej diagnostiky tohto nového vírusu a protilátok proti nemu. Aj keď je vírus SARS-CoV-2 typickým koronavírusom (obaleným RNA vírusom), informácie o ňom boli dostupné postupne a bolo nutné si všetko overovať a vyhnúť sa hoaxom.
“Dnes vieme, ktoré protilátky sú vytvorené po očkovaní a ktoré len po ochorení.
„
Až neskôr sme našli čas, ale aj vhodný predmet pre vedecké skúmanie. Z množstva otestovaných vzoriek sa podarilo identifikovať to, čo by mohlo byť zaujímavé pre ďalšie skúmanie.
V súčasnosti ešte stále nie sú medzinárodne určené pravidlá využitia stanovenia protilátok pre hodnotenie priebehu ochorenia a diagnostiku jednotlivých štádií. Stále nie sú jednotlivé používané testy porovnateľné. Nie je určená tzv. protektívna (ochranná) koncentrácia protilátok, ktorá jednoznačne ochráni pred infekciou. Dnes vieme, ktoré protilátky sú vytvorené po očkovaní a ktoré len po ochorení.
Vyšetrujete ľudí na prítomnosť protilátok. Aké sú vaše skúsenosti z praxe?

Vyšetrovanie protilátok prebiehalo zatiaľ spôsobom sledovania a testovania dobrovoľníkov alebo na želanie. Záujem je prekvapivo veľký a vďaka nášmu odberovému tímu dostupný. Pacienti sú tolerantní a trpezliví. Niekedy bolo treba vysvetliť rozdiel medzi dôkazom vírusu PCR metódou a vyšetrením protilátok, ktoré má každé svoje odôvodnenie a nie je možné ich zamieňať. Vyšetrenie protilátok nie je možné použiť na dôkaz prebiehajúceho ochorenia, ale napríklad aj po dôkaze protilátok musíme odporučiť pacientovi, aby išiel na PCR test.
Pýtali sme sa aj tieto otázky:
- Vieme rozlíšiť, ktoré protilátky sú vytvorené po očkovaní a ktoré len po ochorení?
- Odporúča sa očkovanie aj ľuďom, ktorí prekonali covid a protilátky majú?
- Vieme odhadnúť silu protilátok a dĺžku ich prítomnosti v tele človeka?
- Je možné predĺžiť čas zotrvania protilátok v tele?
- Môže mať protilátky na covid aj niekto, kto ho vôbec nikdy nemal?
- Ako prebiehajú testy na protilátky?
Ako prebiehajú testy na protilátky?
Vyšetrenie protilátok sa uskutočňuje obvykle zo séra. Sérum je tekutá časť krvi, neobsahuje žiadne krvné bunky a má priehľadnú bledožltú farbu. Získame ho centrifugovaním krvi odobratej zo žily.