TURČIANSKE TEPLICE. Telocvičňa teplického gymnázia sa tretiu májovú sobotu premenila na vakcinačné centrum, kde zdravotný personál Univerzitnej nemocnice Martin zaočkoval okolo 450 ľudí vakcínou Pfizer/BioNTech.
Rýchly priebeh
Priebeh celej akcie bol plynulý, ľudia nestáli v radoch, väčšina z nich bola do 20 – 25 minút od registrácie vybavených. Často aj skôr.
Zaočkovať sa prišli dať nielen Tepličania, ale aj obyvatelia obcí z horného Turca.
V telocvični teplického gymnázia sme stretli i obyvateľov Hornej Štubne, Skleného, Mošoviec či Slovenského Pravna.
Mnohí ocenili, že nemusia za očkovaním cestovať ďaleko.
„Bývam neďaleko, asi len 500 metrov od gymnázia. Pôvodne sme si mysleli, že sa pôjdeme dať zaočkovať do Martina, no keď sa vyskytla takáto možnosť, tak sme ju všetci využili,“ povedal Tepličan Milan Fakač.
O možnosti zaočkovať sa dozvedel z mestského rozhlasu.
„Neváhali sme, nie je už dôvod ďalej čakať, hneď sme sa aj manželkou prihlásili. Pridala sa k nám aj mama i dcéra – komplet rodina. Očkovania ako takého sa nebojím, hoc sú naň rôzne názory. Treba však počúvať odborníkov. Veď už ako deti nás stále očkovali a malo to svoj význam, obišli nás tak mnohé ochorenia, na ktoré sa kedysi aj zomieralo,“ pripomenul Milan Fakač.
Nebolo nad čím rozmýšľať
Zo Slovenského Pravna sa prišla do Turčianskych Teplíc zaočkovať aj Mária Fuzáková.
„Je to pár kilometrov, bližšie ako do Martina. Dobre nám padla takáto možnosť.
V očkovaní som mala jasno, vôbec som nerozmýšľala nad tým, že by som nešla. Sama som prekonala covid a poviem vám, riadne ma vytrápil. Teploty, bolesti, obrovská slabosť. Od Veľkej noci, keď sa mi to stalo, prešlo už pár týždňov a stále sa necítim ešte tak dobre ako predtým. Ledva chodím. Verím, že očkovanie mi pomôže k tomu, aby som sa tejto škaredej chorobe už vyhla,“ povedala pani Mária, ktorú sprevádzala vnučka Marika.
Do Turčianskych Teplíc prišiel očkovať 11-členný vakcinačný tím Univerzitnej nemocnice Martin a aj výjazdový tím očkovacej služby.
„Je to tu dobre zorganizované, očkovanie má nerušený priebeh, čo je aj výsledkom efektívnej komunikácie všetkých zložiek, ktoré sa na tejto akcii podieľajú,“ podotkla lekárka Anna Vargová, ktorá bola poverená koordinovaním celej akcie.
V telocvični boli pre ľudí nachystané tri očkovacie boxy.
„Spočiatku sme v priebehu dvoch minút zaočkovali jedného človeka, potom nám na to stačila prakticky už len minúta. Nikto nemal žiadnu väčšiu príhodu, aj z tohto pohľadu sme s priebehom očkovania spokojní,“ povedala Anna Vargová.
Očkovať sa prevažne prišli dať staršie ročníky, ale v telocvični sme videli aj ľudí po tridsiatke. Niektorí sprevádzali svojich rodičov alebo starých rodičov a tiež sa dali pri tejto príležitosti zaočkovať.
Iba pár dní na prípravu
Veľké očkovacie manévre zorganizovali v kúpeľnom meste za tri dni.
„Chvíľami to bolo aj hektické, ale v súčinnosti s Okresným úradom v Turčianskych Tepliciach, Žilinským samosprávnym krajom a Univerzitnom nemocnicou v Martine sa všetko stihlo pripraviť. Išli sme do toho najmä preto, aby ľudia nemuseli za očkovaním cestovať. Či už do Martina, alebo Banskej Bystrice. Z nášho mesta sa zaočkovalo do 300 ľudí, z okolitých obcí okolo dvesto. Všetci už dostali aj druhý termín očkovania, pokračujeme 12. júna. Opäť tu v telocvični nášho gymnázia,“ vysvetlil Igor Hus, primátor Turčianskych Teplíc.