„Náročné bolo presvedčiť ľudí, aby začali vnímať obnoviteľné zdroje ako alternatívu do budúcnosti,“ povedal v rozhovore Ing. Filip Beláň, konateľ spoločnosti MARTEL TRADE, s.r.o.
Prečo ste sa rozhodli podnikať v oblasti využitia obnoviteľných zdrojov energie?
Vnímame ich veľký prínos v oblasti ekológie a tiež v ekonomike. Je zaujímavé, ako sa celý trh za poslednú dekádu zmenil a koľko firiem dnes už v oblasti OZE pôsobí. Výsledkom je podstatne väčší podiel zelenej energie naprieč celým sektorom spotrebiteľov – domácností, ale aj firiem.
Na trhu pôsobíte od roku 2008, akej najväčšej výzve ste za 13 rokov čelili?
Asi najťažšie bolo presvedčiť ľudí, resp. pokúsiť sa zmeniť ich myslenie, aby začali vnímať obnoviteľné zdroje ako alternatívu do budúcnosti. Musím spomenúť i rôzne špecifické projekty ako výstavba fotovoltaických elektrární (FVE) na voľnej ploche, rôznych strechách či fasádach. Regulácia výkonu takýchto elektrární, ich monitorovanie a tiež zložitá legislatíva, či rôzne nečestné praktiky štátu pri ich uplatňovaní. Ukážkovým príkladom je kauza 1508, keď výrobcom elektriny odobrali podporu na celý rok.
Atraktivitu zelených energií zvyšuje aj možnosť získania dotácií. Ako viete zákazníkom pomôcť zorientovať sa napríklad v projekte Zelená domácnostiam?
Našim zákazníkom ponúkame celú agendu okolo dotácií na kľúč. Samozrejmosťou je poradenstvo a pomoc pri výbere konkrétnych zariadení, či sú to už fotovoltické panely, tepelné čerpadlá prípadne aj kotly.
Témou dňa je aj šetrenie energií. Koľko financií sa dá ušetriť pri optimalizácii dodávok energií?
Prax ukazuje, že čísla sa pohybujú vo vysokých percentách, ale je to individuálne. Dobre navrhnutá fotovoltaická elektráreň dokáže ušetriť 70 až 80% celkových nákladov na energiu pre domácnosť, najmä, ak sú v systéme inštalované aj batérie. Novinkou je virtuálna batéria, ktorá umožňuje nespotrebovanú časť vyrobenej energie preniesť z leta do zimy.
Je rozdiel medzi pomocou veľkej firme a bežnej štvorčlennej rodine?
Rozdiel je, že firma má spotrebu elektrickej energie cez týždeň a domácnosť cez víkend. Percento úspory energie však môže byť rovnaké, pretože do domácnosti už dnes bežne montujeme batérie, ktoré vedia usporiť energiu za odber aj v noci. Vo firme často bojujeme s problémom, že majú väčší odber energie než je plocha strechy, kde vieme inštalovať, umiestniť elektráreň.
Ako sa dá vyriešiť takýto problém?
Nenazvem to problémom, skôr priestorom pre investora dívať sa na vec inovatívne. Dobrým riešením sú projekty tzv. carportov, kde sa prestraší parkovisko firmy panelmi, aby poskytovali tieň a zároveň vyrábali elektrickú energiu.
V súčasnej dobe jazdí po cestách čoraz viac elektromobilov, ale nabíjacích staníc je stále nedostatok. Darí sa postupne dobiehať tento rest?
Áno, celý segment elektromobility sa postupne rozvíja a s ním pribúdajú aj nabíjacie stanice. Je pomerne jednoduché premeniť na nabíjaciu stanicu napr. svetlo verejného osvetlenia (VO), len musí byt vôľa zo strany príslušnej samosprávy. V tejto oblasti však ešte máme legislatívne resty. Verejnosť určite zachytila napr. povinnosť predprípravy na nabíjacie stanice v nových rodinných domoch. K dnešnému dňu sme už inštalovali desiatky nabíjacích staníc a vyvinuli vlastnú aplikáciu SminnDrive, pomocou ktorej sa môžete „nabiť“ kdekoľvek narazíte na našu nabíjaciu stanicu.
MARTEL TRADE, s.r.o.
Martinská elektrárenská spoločnosť, ktorá vznikla v roku 2008.Momentálne máme vyše 20 kvalifikovaných pracovníkov pôsobiacich v rámci celej EÚ. Hlavnou činnosťou je navrhovanie fotovoltických systémov pre rodinné domy a firmy, dodávky a montáž nabíjacích staníc pre elektromobily[R1] ako aj poskytovanie služieb v oblasti energetiky, inžinierskej a stavebnej činnosti, dopravy a optimalizácie.
MARTEL Trade, s.r.o. , Robotnícka 9719/33, Martin
mobil: 0915 990 277, 0918 202 812, e-mail: marteltrade@gmail.com, www.marteltrade.sk