Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

...a Štefan Marko Daxner riekol: Bratia moji a sestry moje, národ sme

Stovky národovcov a šesťtisícový dav, vrátane mnohých mešťanostov, richtárov a regulárnych delegátov, aj so súhlasnými podpisovými archami, zastupujúcich všetky slovenské regióny, mestá, mestečká a obce, sa zišli 6. a 7. júna 1861 v Martine.

Predseda Rady národnej kultúry Peter Cabadaj položil kytičku kvetov na hrob Jána Kalinčiaka. Pietnou spomienkou na Národnom cintoríne sa začali oslavy 160. výročia prijatia Memoranda národa slovenského.Pokračovať budú v pondelok. Predseda Rady národnej kultúry Peter Cabadaj položil kytičku kvetov na hrob Jána Kalinčiaka. Pietnou spomienkou na Národnom cintoríne sa začali oslavy 160. výročia prijatia Memoranda národa slovenského.Pokračovať budú v pondelok. (Zdroj: Roman Kopka)

MARTIN. Pred 160 rokmi 6. a 7. júna 1861 sa odohrali vo vtedajšom Turčianskom Svätom Martine prevratné historické udalosti, ktoré sa zaradili medzi rozhodujúce míľniky na dejinnej ceste slovenského národa k dnešku a našej štátnosti.

Uskutočnilo sa tu Slovenské národné zhromaždenie ako zasadnutie nášho prvého snemu, kde sa prijal dokument nazvaný Memorandum národa slovenského. Zároveň bol zvolený Stály národný výbor na presadzovanie memorandových požiadaviek v politických podmienkach Uhorského kráľovstva i celej habsburskej cisárskej monarchie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Memorandové hnutia

Po páde absolutistického režimu a ústavných zmenách v mocnárstve Habsburgovcov v prvých mesiacoch roku 1861 v jeho mnohonárodnostnej uhorskej časti vznikajú memorandové hnutia, ktoré si kládli za cieľ emancipovanie utláčaných nemaďarských národov v Uhorsku. Príprava memoránd s národnými požiadavkami prebiehala na Dolnej zemi u Rumunov v Sedmohradsku a aj u Srbov vo Vojvodine. Bokom neostali ani Slováci na Hornej zemi. O aktualizovanom autonomistickom kultúrnopolitickom programe štúrovcov Štefan Marko Daxner vydáva spis Hlas zo Slovenska a v marci 1861 spoločne s Jánom Franciscim zakladajú nový tlačový orgán národného hnutia noviny Pešťbudínske vedomosti. V nich Daxner predkladá na verejnú diskusiu koncept Memoranda národa slovenského. Daxner, Francisci a ďalší národovci si dobre uvedomovali, že pri schvaľovaní politických požiadaviek bude potrebná dôstojná aj dôveryhodná kulisa v podobe reprezentatívneho kongresu Slovákov. V tejto súvislosti pred jeho organizátormi stála otázka, kde na Slovensku sa memorandové zhromaždenie uskutoční?

SkryťVypnúť reklamu

Martin alebo Brezno

Za účelom prípravy memorandového kongresu Štefan Marko Daxner oslovil svojho štúrovského druha a slúžneho v Turčianskom Sv. Martine Jána Jesenského, aby dal, ak to bude možné, prostredníctvom mestského predstavenstva zvolať zhromaždenie do tohto mestečka, ktoré už bolo pohostinným centrom druhej výpravy hurbanovských dobrovoľníkov v Slovenskom povstaní od decembra 1848 do apríla 1849. Daxner nechcel nič ponechať na náhodu a podobnú výzvu adresoval i ďalšiemu svojmu priateľovi, štúrovcovi Jánovi Čipkovi do Brezna. V Martine sa na mestskom zasadnutí o tejto záležitosti rokovalo na návrh Andreja Švehlu 9. a 10. mája 1861 a rozhodlo sa o zorganizovaní kongresu Slovákov. A keďže Martinčania na čele so svojím richtárom Ondrejom Košom zareagovali rýchlejšie ako magistrát slobodného kráľovského mesta Brezno, bolo rozhodnuté. Preto 17. mája 1861 publikovali Pešbudínske vedomosti pozvánku na národné zhromaždenie do Martina, zvolané na 6. a 7. júna, následne 19. mája uverejnili aj Daxnerov prvý náčrt Memoranda.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské národné zhromaždenie

Stovky národovcov a šesťtisícový dav, vrátane mnohých mešťanostov, richtárov a regulárnych delegátov, aj so súhlasnými podpisovými archami, zastupujúcich všetky slovenské regióny, mestá, mestečká a obce, sa zišli 6. a 7. júna 1861 v Martine. Do tohto mestečka sa dostavila skutočná elita národa. Prišli štúrovskí dejatelia Ján Francisci, Štefan Marko Daxner, Jozef Miloslav Hurban, Ctiboh Zoch, Viliam Pauliny -Tóth, Michal Miloslav Bakulíny, Ján Rotarides, Samuel Dobroslav Štefanovič, básnici a spisovatelia Andrej Sládkovič, Janko Kráľ, Samo Chalupka, Jána Botto, Ján Kalinčiak, Ľudovít Kubáni, maliari Peter Michal Bohúň a Jozef Božetech Klemens. Katolícky tábor reprezentovali Ján Gotčár, Michal Chrástek, Július Plošic, Juraj Slota, Štefan Závodník, Ján Palárik a mnohí iní. Všetci plní očakávania.

Prvý deň rokovania

Ráno 6. júna 1861 ako prvý na zhromaždení v Turčianskom Sv. Martine, konajúcom sa na priestranstve pred evanjelickým kostolom, a keď sa občas rozpršalo, ako to už v júni býva zvykom, priamo v chráme božom, prehovoril s uvítacou rečou martinský richtár Ondrej Koša.

Po ňom mestský boženík Ľudovít Thomka prečítal uznesenie mestského predstavenstva o konaní zhromaždenia, ktoré si za svojho predsedu zvolilo Jána Francisciho a šiestich zapisovateľov: bratov Michala a Pavla Mudroňovcov, Viliama Paulinyho -Tótha, Juraja Slotu, Samuela Dobroslava Štefanoviča a Ľudovíta Turza. Vrchným zapisovateľom bol menovaný Andrej Sládkovič, ktorý okrem zápisnice písal aj denník zhromaždenia.

Súvisiaci článok V Martine už v nedeľu začnú oslavy 160. výročia prijatia Memoranda národa slovenského Čítajte 

Napokon Ján Francisci z titulu predsedníckej funkcie otvoril a viedol kongresové rokovanie. Vyplynula z neho základná požiadavka, aby „osobnosť národa slovenského a reči našej slovenskej zákonom bola uznaná v priestore tom, ktorý on ako jedna súvislá nepretržitá masa skutočne zaujíma, pod menom hornouhorského slovenského dištriktu“.

O tejto autonomistickej požiadavke sa rozprúdila búrlivá diskusia. Ozývali sa hlasy za aj proti. Do patovej situácie zaznelo hromové zvolanie Jozefa Miloslava Hurbana: „My chceme vedieť, ktorý kúsok zeme na šírom svete je slovenský kúsok zeme!“

Hurbanov argument a autorita zapôsobila na veľkú časť prítomných a bolo rozhodnuté. Na návrh Viliama Paulinyho -Tótha sa prijala iba malá úprava, podľa ktorej slovenský dištrikt nahradilo slovo Okolie.

O tom sa rokovalo až večer po skončení prvého dňa národného zhromaždenia v dome martinského mešťana Jána Šimka-Klanicu.

Druhý deň rokovania

Na druhý deň 7. júna 1861 Štefan Marko Daxner prečítal upravenú osnovu Memoranda o zriadení hornouhorské slovenského Okolia po odsekoch tak, aby sa k nim mohli vyjadriť účastníci ešte raz a naposledy. Zhromaždenie rozhodlo aj o tom, že Memorandum národa slovenského sa odovzdá v slovenčine a v overenom maďarskom preklade predstaviteľom uhorského snemu v Pešti.
Epilóg Slovenského národného zhromaždenia v Turčianskom Sv. Martine 7. júna 1861 tvorilo ustanovenie dvadsaťtričlenného Stáleho národného výboru, do ktorého zvolili najzaslúžilejších dejateľov, osnovateľov a mužov Memoranda i celého slovenského národa na čele s Jánom Franciscim. Tieto slávne deje Andrej Sládkovič podrobne priblížil v denníku a zápisnici, poeticky v básnickej skladbe Svätomartiniada.

Memorandum ako kultúrnopolitický program

Memorandum národa slovenského a politická požiadavka na zriadenie autonómneho hornouhorského slovenského Okolia z júna 1861 programovo rezonovala a dominovala temer šesťdesiat rokov v relevantných politických kruhoch na Slovensku, prakticky až do prijatia martinskej Deklarácie slovenského národa roku 1918, keď uhorskú štátnosť nahradila československá.
Treba, hádam, ešte dodať, že na základe memorandových požiadaviek vznikli slovenské patronátne gymnázia i Matica slovenská.

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
 3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
 4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
 5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
 7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
 8. Prišli na to, že odpad je cenný
 1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 846
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 6 320
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 064
 4. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 4 855
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 348
 6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 226
 7. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 2 966
 8. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 2 590

Blogy SME

 1. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
 2. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
 3. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
 4. Rastislav Puchala: A prečo sa nepochváliť?
 5. Martin Sústrik: Voliť veľké, či malé strany? (II.)
 6. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
 7. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
 8. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 843
 2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 25 823
 3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 13 344
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 11 826
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 508
 6. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 8 058
 7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 337
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 263
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ilustračný záber.

Muž utŕžil viacero zranení.


16 h
Futbalový program opäť ponúkne viacero zaujímavých súbojov.

V sobotu sú na programe tri zápasy prvej triedy, spomedzi nich sa najviac očakáva od súboja Trebostovo - Košťany. V nedeľu ťahákom súboj Dražkovce - Sučany a v šiestej lige turčianske derby Turčianska Štiavnička - Bystrička.


21 h

Diskusiu vysielame naživo 26. 9. 2023 o 11.00 h.


22 h

Šikovní majstri z tradičnej pekárne vedia, ako ľuďom ulahodiť.


22. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
 2. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
 3. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
 4. Rastislav Puchala: A prečo sa nepochváliť?
 5. Martin Sústrik: Voliť veľké, či malé strany? (II.)
 6. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
 7. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
 8. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 843
 2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 25 823
 3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 13 344
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 11 826
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 508
 6. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 8 058
 7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 337
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 263
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?