MARTIN. Od ľanového semienka k hotovému odevu viedla dlhá cesta. Ako sa v minulosti vyrábal textil či ako sa bolo treba starať o odev sa dozviete na prvom tohtoročnom podujatí Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny, ktoré sa uskutoční v nedeľu 8. augusta 2021.
V svojom programe ukáže Folklórna skupina Podhradie, aké zvyky sa dodržiavali pri bielení plátna a ako sa do Podhradia dostal prvý šijací stroj. Členovia folklórnej skupiny predvedú aj to, ako sa obšívali koberce, vyšívalo alebo šilo na šliapacom šijacom stroji.
Folklórna skupina z Bystričky predstaví práce pri praní a žehlení textilu v minulosti – napríklad rajbanie kobercov, ručné pranie odevu a bielizne v koryte na “rumpli” a v ručnej drevenej práčke, hladenie textilu žehličkami, ktoré sa zohrievali na platni alebo pomocou uhlíkov či mangľovanie uterákov na stolovom ručnom mangli.

S ľudovým odevom z rozličných kútov Slovenska a jeho súčasťami vás zoznámi Folklórny súbor Lysec z Belej-Dulíc. Počas celého dňa bude vyhrávať Podhradská muzika.
"Počas programovej nedele od 10. do 16. h vám predstavíme niektoré práce pri spracovávaní ľanu – od česania a trepania, cez pradenie ľanovej nite až po tkanie plátna na krosnách," informovala Milena Kiripolská zo SNM v Martine.
Pre najmenších návštevníkov bude pripravená tvorivá dielňa, kde si budú môcť vyrobiť tkanice na krosienkach, „špuľke“, doštičke alebo na prstoch, utkať koberček na stolových krosienkach, vyskúšať zápästkovú techniku, plstenie vlny a odtlačky na ľanové obrúsky.
O 13.30 h sa v drevenom kostole z Rudna uskutočnia ev. a. v. služby Božie.