Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Vedci z Martina skúmajú studenú plazmu, pacientom svitá na lepšie časy

Podnetný výskum môže v budúcnosti pomôcť viacerým pacientom.

Profesorka Erika Halašová viedla tím vedcov v Martine v rámci projketu PLASMABORDER.Profesorka Erika Halašová viedla tím vedcov v Martine v rámci projketu PLASMABORDER. (Zdroj: archív Erika Halašová)

MARTIN. Vedecké tímy Laboratória bunkových kultúr a regeneračnej medicíny z Martinského centra pre biomedicínu a Ústavu mikrobiológie a imunológie Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine realizujú veľmi podnetný výskum, ktorý môže v budúcnosti pomôcť viacerým pacientom. O výskume porozprávala profesorka Erika Halašová.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rámci projektu PLASMABORDER vedci skúmajú studenú plazmu a vyvíjajú plazmové pero. Ako prebieha výskum v praxi?

Výskum biologických účinkov studenej plazmy sme začali pred troma rokmi. Momentálne máme veľmi sľubné výsledky pri použití plošného aplikátora. Studená plazma predstavuje inovatívny prístup v modernej medicíne, ktorý je v súčasnosti stále častejšie používaný vo viacerých klinických odvetviach. Jej vplyv na ďalšie, doposiaľ neprebádané medicínske aspekty predstavuje cieľ mnohých analýz a možno predpokladať, že sa spektrum jej aplikácie bude v budúcnosti naďalej rozširovať. V súčasnosti sú certifikované zariadenia, ako napr. kiNPen®, Plasmaderm® VU-2010 alebo MicroPlaSter.

SkryťVypnúť reklamu

V laboratóriách a v experimentálnych podmienkach je testovaných viacero zariadení s variabilnými modifikáciami, ktoré v budúcnosti môžu byť certifikované a klinicky aplikovateľné. Jedným z nich je aj plazmové pero, ktoré testujeme na ľudských bunkách, ako aj na baktériách. Zároveň analyzujeme jeho účinky na zdravé a nádorové bunky. Vplyv studenej plazmy na nádorové bunky je vo svojej podstate paradoxný. Nádorové bunky produkujú vo veľkom množstve voľné kyslíkové (ROS) a dusíkové (RNS) radikály. Studená plazma ešte zvyšuje ich hladinu a tá sa následne pre rakovinové bunky stáva smrteľnou, zatiaľ čo zdravé bunky toto zvýšenie tolerujú.

Ako môže studená plazma konkrétne pomôcť jednotlivým pacientom?

Vychádzajúc z poznatkov sofistikovaného základného výskumu o interakcii plazmy a tkanív sa v súčasnosti skúmajú terapeutické aplikácie pri liečbe neurologických (polyneuropatia) a diabetických ochorení (diabetická noha), pri liečbe rán, preležanín, v dermatológii pri liečbe atopického ekzému a pri podpore hojenia jaziev. V ostatnom čase sa spektrum aplikácií rozšírilo o oblasť stomatológie, kde sa studená plazma používa pri liečbe parodontitídy a pri odstraňovaní zubného plaku. Experimentálne sa účinky studenej plazmy využívajú tiež pri liečbe onkologických ochorení, predovšetkým nádorových ochorení kože, kde môže tento postup výrazne zvýšiť kvalitu života pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Už sa v súčasnosti studená plazma v medicíne využíva?

Väčšina výskumov využitia studenej plazmy sa uskutočnila v období posledných 15 rokov. Preto možno očakávať, že budú preukázané aj jej ďalšie benefity a možnosti aplikácie. Navyše, využívanie ľahko prístupných a dostatočne efektívnych zariadení by mohlo predstavovať výrazne menšiu finančnú záťaž pre zdravotnícky rozpočet ako doposiaľ používaná konvenčná liečba. Na druhej strane, aj napriek významným teoretickým a prakticky overeným benefitom využívania zariadení generujúcich studenú plazmu, ako aj snahe vytvoriť jednotný konsenzus ich aplikácie, niektoré aspekty ich využívania doposiaľ zostávajú diskutabilné.

Doteraz nie je úplne odhadnutá percentuálna efektivita pôsobenia plazmatického výboja. Faktom je, že plazmový výboj zabíja baktérie v dôsledku tvorby UV žiarenia, indukcie reaktívnych foriem kyslíka (ROS) a dusíka (RNS), elektrického výboja a aj miernym zvýšením teploty. Moderné plazmové zariadenia určené na liečbu sú navrhnuté tak, aby hodnota uvedených, potenciálne nebezpečných aspektov nedosahovala hranicu ohrozenia ľudských buniek. Aplikácie studenej plazmy musia byť za každých okolností účinne kontrolované. Možno však konštatovať, že akékoľvek potenciálne negatíva zostávajú výrazne prekonané pozitívami využívania zariadení generujúcich studenú plazmu.

SkryťVypnúť reklamu

S akým typom plazmy vo výskume pracujete?

Pod pojmom plazma si mnohí predstavia krvnú plazmu. V našom prípade sa však zameriavame na fyzikálnu plazmu, teda štvrté skupenstvo hmoty. Ide o ionizovaný plyn, ktorý má majoritné zastúpenie vo vesmíre, kde tvorí až 99 % hmoty. Vo hviezdach sa nachádza vysokoteplotná plazma, ktorá je silne ionizovaná. Cielene a širokospektrálne sa plazma využíva v priemysle. Vzniká v elektrickom oblúku a používa sa predovšetkým pri zváraní ušľachtilých materiálov, a to najmä v oblasti jadrového a chemického priemyslu, taktiež elektroniky, pri stavbe lodí, ako aj v leteckom a automobilovom priemysle. Nízkoteplotná plazma, s ktorou pracujeme aj my, má teplotu okolo 30 – 40 °C a je generovaná pri atmosférickom tlaku. Má preto nižšiu intenzitu a jej efekt je miernejší. Práve to umožňuje jej aplikácie aj na ľudské bunky. Ako už bolo spomenuté, na trhu už sú dostupné prístroje generujúce plazmu. Inovatívnosť nášho výskumu spočíva v kombinácii plynov.

Pri prvotných experimentoch sme využívali vzácny plyn - argón, ktorý produkuje vysokokvalitnú uniformú plazmu. V súčasnosti využívame zmes plynov (argón, kyslík a dusík), pretože ich vzájomnou kombináciou vieme zvýšiť efekt studenej plazmy a podporiť nielen dezinfekčný účinok, ale aj jej regeneračný účinok. Pre jednoduchšiu predstavu, lúč studenej plazmy je ako svietiaci meč z filmu Star Wars. Vtedy hovoríme o bodovom plazmovom pere. V súčasnosti používame plošné aplikátory, u ktorých predpokladáme širokospektrálne uplatnenie v medicíne.

Do projektu PLASMABORDER sú zapojené aj vedecké tímy zo Žiliny a Brna. Ako hodnotíte spoluprácu?

Kolegovia zo Žilinskej univerzity v Žiline zastrešujú projekt po technickej stránke a ich šikovní vývojári inovujú parametre oboch typov plazmových pier, ako bodového, tak aj plošného. Na základe našich testovaní môžeme konštatovať, že plošný aplikátor sa javí ako stabilnejší, účinnejší a aj lacnejší na výrobu a údržbu. A navyše je aj jednoduchší pri manipuláciách. V našej terminológii by sme mohli povedať „user friendly“, čo je veľmi podstatné pri aplikáciách v praxi.

Partner z Vysokého učení technického v Brně je zodpovedný za testovanie a analýzy fyzikálnych a chemických parametrov vyvinutých pier. Majú dlhoročné a bohaté skúsenosti v oblasti plazmových technológií a patria k celosvetovo uznávaným kapacitám. Vzájomná spolupráca a výmena skúseností v rámci projektu je veľmi podnetná a ústretová. Našťastie nám v našom spoločnom výskume nebránia žiadne „hranice“, veď ide o cezhraničný projekt „Interreg V-A“.

Do akej miery je studená plazma bezpečná, má liečba studenou plazmou vedľajšie účinky?

V medicíne, ako aj v bežnom živote, nič nie len čierne a biele, teda pokiaľ sa nepohybujeme v rámci monochromatického vnímania. Aj tu by som radšej prezentovala, že všetko s mierou. Pri aplikácii studenej plazmy môžete i ublížiť. Pokiaľ studenú plazmu aplikujeme dlhodobo, môžeme spôsobiť napr. spálenie pokožky. Preto každá oprávnená osoba musí prejsť školením a mať zdravotnícke vzdelanie. Ale vo všeobecnosti sa liečba studenou plazmou pokladá za jednu z mála metód, kde je pozitívny účinok pozorovaný už v krátkej dobe po aplikácii. V závislosti od rozsahu poškodenia, stačí pár niekoľkosekundových aplikácií.

Podrobný molekulárny mechanizmus, akým účinkuje plazma na bunky, ešte nie je preskúmaný. Je to predmetom nášho výskumu. Všeobecne, pri použití zmesi plynov a nízkej tepote dochádza k vytvoreniu aktívnych častíc, ktoré sú užitočné pri viacerých biomedicínskych aplikáciách, ako sterilizovanie implantátov a chirurgických nástrojov, zmena vlastností povrchov a biomateriálov, ale aj podpora regenerácie ľudských buniek a eliminácia baktérií. Teda všetky atribúty pre úspešné klinické aplikácie.

Viedli ste výskumný tím vedcov v Martine v rámci tohto projektu. Aké sú vaše pocity?

Medicína súčasnosti nie je len o konvenčnom prístupe pri liečbe pacienta. Poznatky z viacerých oblastí, ktoré nájdu spoločný prienik, a tým je zdravie pacienta, majú zelenú vo výskume. Náš interdisciplinárny prístup prináša svoje ovocie. Vzájomné skúsenosti a interakcie medzi fyzikou, technikou a biológiou posúvajú hranice metód liečby pacienta. Som veľmi rada, že aj u nás na Jesseniovej lekárskej fakulte vo výskumnom centre BioMed môžeme riešiť vedecké problémy multidisciplinárne a na medzinárodnej úrovni. A že „smäd“ našich mladých vedeckých pracovníkov po skúmaní a poznaní posúva hranice vedeckého poznania.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Univerzita Komenského v Bratislave: Výzva prijatá!
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám
 3. Jediná slovenská univerzita s akreditáciou AACSB
 4. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 5. Know-how študenta: Zažiť, získať prax a spoznať svet.
 6. Zažívali domáce násilie a nikdy nepracovali. Ako dlho trvá naučiť ich to?
 7. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 8. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 1. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 2. Tesco pokračuje v raste, otvára dve nové predajne
 3. Adios, smetiaky! Tento domáci kompostér mení odpad na substrát
 4. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste
 5. Štátne rezervy uvedú nový systém pomoci v krízových situáciách
 6. 7 prekvapení, ktoré prináša bývanie v Helenkách
 7. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 8. eTabletka - 6 dôvodov pre nákup liekov z pohodlia domova
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 26 078
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 7 466
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 822
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 3 595
 5. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 678
 6. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 030
 7. Jediná slovenská univerzita s akreditáciou AACSB 1 817
 8. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022 1 669

Blogy SME

 1. Eva Gallova: Trochu humoru, potrebujeme, dobre?
 2. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu.
 3. Blanka Ulaherová: Byť mačkou v Istanbule
 4. Ján Škerko: Terorista Putin, kúrenie v krbe, výdavky na vojnu a ...
 5. Helena Michlíková: On to nevie ?
 6. Robert Štepaník: diel 78 - rubrika: moje najhranejšie (v septembri 2022) - časť 1
 7. Julius Kravjar: Akademické podvody netreba podceňovať
 8. Štefan Vidlár: Aj my
 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 14 867
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 6 552
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 066
 4. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 5 486
 5. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 857
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 3 747
 7. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 682
 8. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 534
 1. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 6. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 7. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Boris Saitz pomohol tímu štyrmi gólmi.

Na Záhorí sa v sobotu diali veci.


11 h
Členom JDS v Kláštore pod Znievom prezentuje nové tituly vedúca miestnej knižnice Eva Dovičáková.

V Slovenskom Pravne cestu spevňuje oporný múr a v Turčianskych Tepliciach pomohli ľuďom v núdzi.


13 h
Premiéry rozprávky Odvážne dobrodružstvo mali veľký úspech.

Redakcia MY Turiec v spolupráci so Žabokreckým ochotníckym divadlom pripravuje jedinečné podujatie.


26. nov
Tenorista Vladimír Šlepec.

Vladimír Šlepec žije v Rakúsku, no cíti, že je potrebné venovať sa vážnej hudbe aj doma.


26. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Podmienky sú podľa nich otrocké.


24. nov

Polícia vyhlásila pátranie po 32-ročnom mužovi.


25. nov

Podujatie na Mierovom a Štúrovom námestí pripravilo mesto po dvojročnej prestávke.


TASR 26. nov

Chce motivovať aj ďalších.


25. nov

Blogy SME

 1. Eva Gallova: Trochu humoru, potrebujeme, dobre?
 2. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu.
 3. Blanka Ulaherová: Byť mačkou v Istanbule
 4. Ján Škerko: Terorista Putin, kúrenie v krbe, výdavky na vojnu a ...
 5. Helena Michlíková: On to nevie ?
 6. Robert Štepaník: diel 78 - rubrika: moje najhranejšie (v septembri 2022) - časť 1
 7. Julius Kravjar: Akademické podvody netreba podceňovať
 8. Štefan Vidlár: Aj my
 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 14 867
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 6 552
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 066
 4. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 5 486
 5. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 857
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 3 747
 7. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 682
 8. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 534
 1. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 6. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 7. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929

Už ste čítali?