HORNÝ TURIEC. Klimatické zmeny a silu reakcií prírody na dlhodobé konzumné ľudské nažívanie dnes spochybňuje už len málokto. Nie je to len o vyšších teplotách, ktoré striedajú silné nárazové búrky, nejedna turčianska dedina pravidelne bojuje aj s výraznými záplavami. Aj z týchto nepríjemných skúseností vznikla myšlienka založiť klimatické centrum, ktorá v polovici leta nabrala reálne kontúry.
„V Malom Čepčíne sme sa stretli so starostami a zástupcami z 21 obcí horného Turca ,aby sme deklarovali svoj spoločný záujem na vytvorení Klimatického centra horného Turca a uskutočňovanie spoločných aktivít v oblasti adaptácie na zmenu klímy,“ informovala Mária Kevická, riaditeľka organizácie VEPOS horného Turca.
“Uvedomujeme si potrebu aktívne konať a nečakať až výsledky klimatických zmien, napríklad povodne, spôsobia ďalšie škody na majetku alebo dokonca aj na životoch.
„
Memorandum podpísali hlavy 21 zakladajúcich samospráv - z Abramovej, Blažoviec, Bodorovej, Borcovej, Brieštia, Budiša, Dubového, Hája, Hornej Štubne, Ivančinej, Jazernice, Jasenova, Kaľamenovej, Liešna, Malého Čepčína, Moškovca, Ondrašovej, Rudna, Skleného, Turčeka a z Veľkého Čepčína. Začiatkom júla sa k nim pridali aj obce Rakša a Mošovce.

Netreba zaspať na vavrínoch
Klimatické centrum je výsledkom vzájomnej komunikácie a dlhodobej spolupráce starostov a starostiek pri riešení rôznych problémov samospráv v environmentálnej oblasti. Je tiež prejavom spoločného záujmu pripraviť sa na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy.
„Uvedomujeme si potrebu aktívne konať a nečakať až výsledky klimatických zmien, napríklad povodne, spôsobia ďalšie škody na majetku alebo dokonca aj na životoch. Vďaka spolupatričnosti starostov a starostiek je spoločný hlas obcí horného Turca počuť silnejšie ako kedykoľvek predtým. Vďaka komunikácii s občanmi sa postupne zlepšuje povedomie o separácii, potrebe znižovania množstva komunálneho odpadu a o iných environmentálnych témach,“ zdôrazňuje Mária Kevická.
Na založení klimatického centra sa doposiaľ podieľa 23 obcí z nášho regiónu. Mária Kevická dodala, že pevne verí, že čochvíľa sa k iniciatíve pridajú aj ďalšie samosprávy.
Nie je nám to jedno, na klíme záleží
Aktivity Klimatického centra horného Turca budú, zdá sa, poriadne širokospektrálne. Všetky však budú zamerané na boj proti klimatickým zmenám. Okrem zastrešenia spoločných systematických postupov pri riešení povodní , ktoré pravidelne trápia napríklad obce Dubové, Moškovec, Ivančiná, Turček či Malý Čepčín, sa novovzniknuté klimatické centrum chystá do spolupráce zapojiť aj občanov či základné a materské školy. Výnimkou nebude ani organizovanie vzdelávacích workshopov, kurzov, podujatí či iných výchovno-vzdelávacích aktivít, ktorých úlohou bude zvýšenie povedomia o ochrane životného prostredia a klimatických zmenách.
„Aj malé obce môžu veľa zmeniť, budeme sa snažiť využiť sociálne siete na propagovanie myšlienok ochrany životného prostredia, pretože si myslíme, že každá zmena je lepšia ako žiadna zmena. Pretrváva názor, že jednotlivci nič nezmôžu, kým nezmenia prístup v boji proti klimatickým zmenám štáty či nadnárodné spoločnosti. My však dúfame v opak,“ myslí si Mária Kevická.
Podľa jej slov je riešení mnoho a dajú sa aplikovať postupne.
„Tešíme sa na nové výzvy a spoluprácu v regióne. Veríme, že projekt osloví aj ľudí, ktorých plánujeme zapájať do rôznych aktivít, napr. do organizácie swapov (výmena oblečenia, vecí, kníh, kvetov), prednášok odborníkov z rôznych oblastí, spoločnej výsadby stromčekov, upratania verejných priestorov a podobne. Dúfame, že vzdelávacie aktivity na školách vychovajú novú generáciu, ktorá sa bude k našej planéte správať zodpovednejšie ako tá naša,“ uzatvára Mária Kevická.