Slovenskí aj svetoví odborníci sa stretli v Martine na konferencii o hemostáze a trombóze

Klinika hematológie a transfúziológie Univerzitnej nemocnice Martin dala na 27. ročníku konferencie priestor najmä mladej generácii svojich lekárov.

Po vynútenej pauze sa do Martina vracia tradičné odborné podujatie Slovensko-česká konferencia o hemostáze a trombóze s medzinárodnou účasťou. Po vynútenej pauze sa do Martina vracia tradičné odborné podujatie Slovensko-česká konferencia o hemostáze a trombóze s medzinárodnou účasťou. (Zdroj: archív UNM Martin)

MARTIN. Po vynútenej pauze sa do Martina vracia tradičné odborné podujatie Slovensko-česká konferencia o hemostáze a trombóze s medzinárodnou účasťou. O problematike zrážania krvi na ňom od štvrtka (2.9.) do soboty (4.9.) okrem odborníkov zo Slovenska a Čiech diskutovali aj svetové vedecké špičky. Klinika hematológie a transfúziológie Univerzitnej nemocnice Martin dala na 27. ročníku konferencie priestor najmä mladej generácii svojich lekárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Venovali sa rizikám trombózy aj covidu

Hlavné témy konferencie sú krvácanie a trombóza - podujatie sa venovalo rizikám krvácania a trombózy, diagnostike ako aj liečbe týchto stavov.

SkryťVypnúť reklamu

„Rozoberali sme aj aktuálne témy súvisiace s ochorením Covid-19. Vieme, že je spojené s trombózou pri vážnejších stavoch, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu na jednotkách intenzívnej starostlivosti alebo na lôžkach s pripojením na umelú pľúcnu ventiláciu. Prednášky boli venované aj očkovaniu, kde sa prípady trombózy objavujú po podaní niektorých druhov vakcín, avšak oveľa zriedkavejšie ako pri samotnej chorobe,“ informoval Ján Staško, prednosta hematologickej kliniky UNM.

Prečítajte si tiež FOTO: Aj v ZŠ na Podhájskej otvorili nový školský rok Čítajte 

Trombóza mala tentoraz na konferencii samostatnú sekciu.

„Každoročne organizujeme odborné podujatie ku svetovému dňu trombózy, ktorý si pripomíname 13. októbra. Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu sme sa však rozhodli podujatia spojiť a nerobiť samostatne Svetový deň trombózy,“ vysvetlil prednosta martinskej hematológie.

SkryťVypnúť reklamu

„Čo sa týka kolegov z Kliniky hematológie a transfúziológie UNM, dávame priestor najmä našim mladým výskumníkom, ktorí predstavujú novú nastupujúcu generáciu. Bolo to želanie prezidenta konferencie profesora Petra Kubisza, ktorý jej tradíciu v roku 1993 založil, aby naši mladí spolupracovníci nadväzovali nové medzinárodné kontakty,“ uviedol Ján Staško.

Upozornil najmä na prednášku docenta Juraja Sokola, ktorý má veľmi podrobne rozpracované odporúčania pre prevenciu trombózy u pacientov s infekciou SARS-CoV2, ako aj opatrenia pri manažmente trombózy, ktorá by mohla vzniknúť po očkovaní proti COVID-19.

„Doktor Tomáš Šimurda odprezentoval súbor porúch fibrinogénu, najväčší na Slovensku a ocenili ho aj ostatní odborníci. Doktorka Lucia Stančiaková mala zasa zaujímavú prednášku v sekcii lepivých krvných doštičiek. Sledovala zmeny zrážania krvi u tehotných pacientok,“ priblížil témy prednášok svojich kolegov z kliniky profesor Ján Staško.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci zo zahraničia

Na konferencii boli zároveň predstavené aj nové metódy a aktuálne svetové trendy liečby porúch krvného zrážania.

„Veľmi významné boli v tejto oblasti prednášky zahraničných hostí. Vystúpil profesor Philippe De Moerloose zo Ženevy, špecialista v oblasti manažmentu hemofílie a porúch fibrinogénu. Z Kanady prišla významná svetová odborníčka, profesorka Maha Othman z Univerzity v Kingstone, predsedníčka vedeckého a štandardizačného výboru Medzinárodnej spoločnosti pre trombózu a hemostázu (SSC ISTH) pre zdravie žien, ktorá sa venuje témam porúch zrážania krvi u ženskej časti populácie. Jedna z jej prednášok bola na tému Covid-19 a tehotnosť, kde predstavila klinické skúsenosti o tejto problematike," dodal profesor Ján Staško.

Veľmi hodnotné boli vyzvané, ako aj edukačné prednášky zahraničných hostí z Maďarska a Srbska. Zahraniční hostia, ktorí sa z rôznych dôvodov nemohli konferencie zúčastniť osobne, sprostredkovali svoje prednášky prítomným hosťom cez vopred nahraté video.

Okrem odborných prednášok a výmeny skúseností má konferencia za cieľ aj utužovať vzťahy a jej súčasťou bolo preto aj slávnostné otvorenie konferencie v Národnom dome martinského divadla a spoločenský večer v Múzeu slovenskej dediny.

Autor: Zuzana Marčeková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 809
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 317
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 145
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 261
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 798
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 009
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 845
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 482
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ľubomír Žila pri Socháňovej fotografii dievčaťa z Rakova.

Vypátral, že obec mala byť zaplavená.


Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


V čase, keď záujem mladých ľudí o odborné školstvo na Slovensku klesá, sme sa v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine rozhodli ísť inou cestou.


Vychádzajúca atletická hviezda Laura Frličková niesla počas otvorenia hier pochodeň.

Turčianske hry mládeže sú už v plnom prúde.


Už ste čítali?