MARTIN. Žiaci a študenti sa vrátili do škôl, slnko zachádza za Martinské hole každým dňom o čosi skôr, častejšie prší, komunikácie sú zaplnené autami. To všetko sú faktory, ktoré zvyšujú riziko na cestách a vplývajú na dopravnú nehodovosť. Cieľom informačnej kampane je zvýšenie bezpečnosti ako aj zvýšenie vzájomnej tolerancie jednotlivých účastníkov cestnej premávky.
Vcíťme sa do kože toho druhého, šofér do kože chodca a chodec do kože šoféra. Pre bezpečnosť všetkých je dôležité dodržiavať pravidlá cestnej premávky a vzájomne sa tolerovať. Spoločným prístupom dokážeme zmeniť naše správanie a svoje návyky na cestách, ktoré budú viesť práve k zvýšenej bezpečnosti.
Pomôžme aj životnému prostrediu
Znížením rýchlosti áut vzniká pozitívny efekt aj na kvalitu ovzdušia, kde pri pokojnej jazde autom sa do ovzdušia dostáva menej škodlivých emisií, znižuje sa prašnosť na cestách a znižujú sa aj hlukové emisie, ktoré taktiež vplývajú na naše zdravie a zdravie našich detí.
Informačná kampaň je aktuálne vo svojej prvej fáze, kde sa zameriava na púšťanie chodcov cez priechody a zároveň upozorňuje chodcov, ako sa majú správať na ceste.
Záštitu nad informačnou kampaňou prevzal miestny aktivista a martinský poslanec Stanislav Thomka. „Vyštudoval som bezpečnostný manažment a problematika prevencie mi je blízka. Ako poslanec som dostal množstvo sťažností na vysokú rýchlosť v uliciach mesta Martin. Touto informačnou kampaňou by som chcel ovplyvniť správanie sa niektorých šoférov a poprosiť ich aspoň k miernemu zníženiu rýchlosti. Sám som šofér a uvedomujem si, že nie vždy sa to dá, avšak čím viac sa budeme snažiť byť tolerantnejší a ohľaduplnejší aj vďaka zníženej rýchlosti, tak budú naše cesty bezpečnejšie a život v Martine kvalitnejší. A to by mal byť cieľ nás všetkých.“
Je čo naprávať
Stanislav Thomka je čerstvým otcom, kedy sa jemu a jeho manželke narodil syn Oliver a má tak možnosť reálne zhodnotiť správanie šoférov, keď prechádza s kočíkom cez priechod pre chodcov. „Musím povedať, že v Martine sa mi hromadili veľmi nepríjemné skúsenosti. Už keď bola manželka vo vysokom štádiu tehotenstva, tak nám málokedy niekto zastavil, aby nás pustil cez priechod. A keď sa aj niekto našiel, tak to bolo väčšinou auto s poznávacou značkou mimo nášho okresu. Výrazné nebezpečenstvo pre chodcov vzniká najmä na priechodoch s dvomi jazdnými pruhmi, napokon Martinčania to veľmi dobre poznajú. Toto všetko ma vedie k tomu, že chcem zvýšiť povedomie pre šoférov ako aj pre chodcov, aby sa na ceste správali zodpovednejšie.“
Samozrejme, každá minca má dve strany a niektorí chodci pri prechode cez cestu často riskujú. Napríklad tým, že do vozovky vstupujú mimo vyznačených priechodov. Osobitnou kapitolou je reflexné označenie.
„V daždi má šofér zníženú viditeľnosť a aj pri nižšej rýchlosti nemusí včas zareagovať, pokiaľ chodec nemá na sebe zreteľný reflexný prvok. Súčasťou kampane - Uber plyn Martin, budú bilbordy, informačné letáky a aj reflexné pásky pre deti a seniorov, ktorí sú z môjho pohľadu tou najzraniteľnejšou skupinou obyvateľstva,“ podotkol Stanislav Thomka, autor preventívnej informačnej kampane.