KOŠŤANY NAD TURCOM. Prešiel už viac ako mesiac, odkedy sa zamestnanci fabriky Trim Leader dozvedeli, že prídu o prácu.
O ukončení výroby v Košťanoch nad Turcom rozhodli spoločne akcionári spoločnosti, ktorými sú Adient a Toyota Boshoku Europe NV. Ukončenie výroby je naplánované postupne až do septembra 2022.
V článku sa okrem iného dozviete aj
- Prečo sa rozhodli zatvoriť závod v Košťanoch nad Turcom
- Ako prácu vo fabrike komentujú dlhoroční zamestnanci
- Ako sa závod snaží pomôcť zamestnancom
- Ako končiacim zamestnancom pomôže Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine
„Približne 350 pracovných miest zanikne do konca roka 2021. Zvyšné pracovné miesta zaniknú v dvoch fázach, do mája 2022, a zostávajúce následne k termínu definitívneho zavretia závodu, k septembru 2022,“ informoval ešte koncom augusta Peter Marčan, hovorca závodu Trim Leader.
Neistota počas posledných rokov
Skupina Adient ako prvý zatvorila závod v Bardejove, kde postupné prepúšťanie prebiehalo od 21. novembra 2020. O prácu tam prišlo 356 zamestnancov. V tom istom čase v Košťanoch nad Turcom prepustili 70 ľudí.

„Všetci sme vedeli, že táto firma tu nebude naveky. V posledných rokoch to bola veľká neistota,“ povedala Zuzana, jedna zo zamestnankýň.