SKLABIŇA. Najväčší hrad v Turci ročne navštívi približne 12 000 ľudí. Správca hradu Michal Svateník v ňom vidí obrovský potenciál, podľa jeho slov by mohol hrad Sklabiňa v budúcnosti prilákať do regiónu ročne desaťtisíce turistov.

Denne na renovácií pamiatky pracuje niekoľko dobrovoľníkov, no ani tých nie je v dnešných časoch jednoduché zohnať. Pandémia práce aj rozvoj hradu zasiahla a spomalila.
Hrad, ktorý môže dostať späť svoje strechy
Hrad Sklabiňa je pre Turiec veľmi dôležitý, v minulosti totiž zastával úlohu župného hradu pre celý región.
„V Turci najväčším, hneď po Oravskom hrade je aj druhým najväčším hradom v Žilinskom samosprávnom kraji. Navyše je jedným z najzachovalejších hradov v Turci, pretože jeho väčšia časť sa používala až do roku 1944, kedy bola počas SNP vypálená nemeckým vojskom,“ vysvetľuje Michal Svateník.
Dodal, že v dnešnej dobe je hrad Sklabiňa aj jediný, ktorý môže dostať naspäť svoje strechy a to najmä tie, ktoré existovali do obdobia druhej svetovej vojny.
“Jeho väčšia časť sa používala až do roku 1944, kedy bola počas SNP vypálená nemeckým vojskom
„
„Momentálne máme pod strechami už tri objekty hradu. Máme v pláne dať pod strechy minimálne šesť budov hradu, no nie je to jednoduché. Strechu má najnovšie už aj druhá veža pri vstupnej bráne, v podstate vstup do hradu už budeme mať obnovený kompletne. Bránu sa chystáme rekonštruovať ako poslednú a to najmä z toho dôvodu, aby sme ju nepoškodili ťažkou technikou, keď budeme potrebovať priviesť nejaký materiál do hradu,“ hovorí správca Michal Svateník.
Zastrešiť na hrade Sklabiňa plánujú aj kaštieľ či väznicu. Rovnako aj dve ďalšie samostatné veže, teda kaplnku a starú bránu. Podľa slov správcu by bol ideálnym scenárom dostať pod strechu aj zadný palác, všetky úkony však musia poctivo konzultovať s pamiatkarmi.

„Ak by sa nám s pamiatkarmi nepodarilo nájsť spoločnú reč, urobili by sme aspoň vpustené strechy, ale minimálne by sme chceli využívať objekty pre turistov v ich plnom potenciáli.