Autormi stošesťdesiatstranovej knihy, rozdelenej do šestnástich kapitol, sú Pavel Slouka, tréner Lucie Hrivnák Klocovej, a Miroslav Vavák, rodák z Martina, docent na Katedre atletiky FTVŠ UK v Bratislave. Kniha „Modelovanie zaťaženia bežkyne na stredné vzdialenosti“ je odbornou publikáciou, ktorá obsahuje množstvo prehľadných grafov a tabuliek, pričom jej obsah spestruje sedemnásť fotografií úspešnej martinskej olympioničky.
„Hlavným zámerom bolo popísať a porovnať Luckinu prípravu vo všetkých štyroch olympijských tréningových cykloch, ktoré vo svojej vyše dvadsaťročnej atletickej kariére absolvovala. Snažili sme sa to spracovať tak, aby to bolo čo najviac stráviteľné a prehľadné,“ hovorí trénerský mág Pavel Slouka, ktorý tento rok oslavuje polstoročnicu svojho pôsobenia v atletike.
Monografia vznikala postupne, pričom prvý text autori dokončili v roku 2005. Následne k nemu pribúdali ďalšie, až kým slovenská reprezentantka neukončila aktívnu kariéru.
„K dispozícii som mal približne 103-tisíc dátových kolónok, z ktorých som pri spracovaní využil vyše 99-tisíc,“ prezradil Miroslav Vavák, ktorý dlhé roky pôsobil v realizačnom tíme našej bežkyne ako fyzioterapeut, biochemik či odborný konzultant.
Kniha, ktorá má pomôcť predovšetkým trénerom pri hľadaní správnej cesty pri príprave svojich zverencov, mohla vzniknúť aj preto, že si Lucia Hrivnák Klocová poctivo viedla tréningový denník.
„Bol neoddeliteľnou súčasťou mojej športovej prípravy a často mi v ňom zaznamenané dáta pomohli vo chvíľach, keď sme riešili nejaký problém,“ povedala piata z londýnskej olympiády v behu na 1 500 metrov.
Svoje dielo pokrstila trojica, spojená pupočnou šnúrou s martinskou atletikou, kúskami tartanu z nového 400-metrového oválu v Martine.
Autor: SAZ