MARTIN. Prednosta Neonatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine Mirko Zibolen sa venuje starostlivosti o deti už viac než 30 rokov. Pred covidom-19 dvíha varovný prst.
Hoci je pravdepodobnosť nákazy či ťažkého priebehu covidu u novorodencov malá, prekonaná infekcia môže mať občas až fatálne dôsledky.
V rozhovore sa dozviete aj
- Či je potrebné obmedziť kontakt pozitívnej mamičky s novorodencom
- Aké odporúčania má pri dojčení dieťaťa, ak je mamička covid pozitívna
- Aké riziká môže covid-19 spôsobiť tehotnej mamičke a dieťaťu
- Či existuje riziko dlhodobých a trvalých následkov, ktoré môžu deti po covide mať
- Či tehotným ženám odporúča očkovanie
Covid, žiaľ, neobchádza ani novorodencov. Ak je matka pozitívna na covid-19, môže sa dieťa nakaziť aj počas prenatálneho obdobia, kým je ešte v brušku?
Covid-19 je ochorenie, ktoré je ešte stále relatívne krátko poznané a vedomosti, ktoré o ňom máme, nie sú úplné. Zo dňa na deň sa nám informácie rozširujú. Samozrejme, covid neobchádza ani tehotné maminy, ktoré môžu byť zdrojom nákazy pre svoje dieťa. Je známe, že novorodenec sa môže od matky nakaziť už aj počas vnútromaternicového života, pričom riziko nákazy je relatívne nízke, ale je možné. Pravdepodobnosť, že sa chorej matke narodí dieťa s covidom, je podľa údajov z literatúry 1 až 3 percenta.
Kto to je
Prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc., ukončil štúdium na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v roku 1986. Po štúdiu pracoval ako pediater, neskôr, od roku 1990 pracoval viac než dva roky vo Švajčiarsku, kde sa venoval najmä starostlivosti o chorých novorodencov a bol vedúcim lekárom na jednotke intenzívnej starostlivosti Univerzitnej nemocnice v Zürichu. Neskôr pôsobil ako lekár, intenzivista, na detskej klinike v martinskej nemocnici. Od roku 2002 je prednostom Neonatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine. Je profesorom pediatrie, hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor neonatológia a garant ďalšieho vzdelávania lekárov v neonatológii na Slovensku.
Pokiaľ matka prekoná infekciu koronavírusom v tehotenstve, môže to mať vplyv na dieťa ešte pred narodením. U plodu sú popísané viaceré komplikácie, napríklad riziko zvýšeného výskytu niektorých problémov s krvnými zrazeninami, prípadne komplikácie s nedostatočným prekrvením orgánov a podobne.
Preto určite nemôžeme zľahčovať ochorenie covid-19 u tehotných žien v súvislosti s dôsledkami a pôsobením na bábätko. Iná situácia je, ak je matka chorá v čase pôrodu, dieťatko sa môže nakaziť už pred pôrodom, počas pôrodu alebo po ňom.
Niektoré mamičky, ktoré boli počas tehotenstva covid pozitívne, po pôrode popisovali, že mali veľmi zničenú placentu. Čo to znamená?
V prípade, že rodička počas tehotenstva prekoná ochorenie covid-19, niektoré chorobné zmeny sa môžu prejavovať na placente, čo môže byť príčinou toho, že bábätko v maternici neprežije, alebo sa u neho môžu objaviť niektoré ochorenia v súvislosti s poruchou prekrvenia jeho orgánov.
Treba obmedziť kontakt chorej mamičky na covid-19 s novorodencom, aby sa predišlo nákaze dieťaťa?