RAKOVO. V týchto dňoch boli v Rakove úspešne ukončené práce na fasáde Mauzólea Rakovských. V hrobke je pochovaných šesť zosnulých členov rodiny Rakovských, po ktorých je obec pomenovaná. Až do roku 2008 toto mauzóleum chátralo. Objekt sa dostal do havarijného stavu a hrozil jeho zánik, taktiež ohrozoval návštevníkov cintorína. Vďaka iniciatíve obce bol výnimočný objekt vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a naštartoval sa tak príbeh jej záchrany a obnovy.
Pamiatka s nadregionálnym významom
Prvé etapy obnovy sa sústredili na odborný výskum, precíznu diagnostiku stavebných porúch, obnovu strechy objektu vrátane klampiarskej výbavy. Nasledovala nevyhnutná sanácia zemnej vlhkosti, obnova pôvodných dverných výplní a rekonštrukcia vitrážových okenných výplní.

„Pri rekonštrukcii fasády Mauzólea Rakovských boli odstránené staré nesúdržné omietky a štukové prvky. Následne sme opravili zdegradované murivá a nanovo omietli plochy fasády,“ spresnil Patrik Antal, starosta obce Rakovo.
Dodal, že na mieste obnovili všetky rímsy. Ostatné prvky boli pripravené v štukatérskych dielňach a následne zapracované na stavbe.

Komplexná obnova fasád a následne interiéru mauzólea by podľa neho umožnila prezentovať verejnosti originálnu stavbu, ktorá je svojimi hodnotami významná nielen v lokálnom kultúrno–historickom kontexte, ale má aj nadregionálny význam a vďaka jej ojedinelosti patrí do kultúrneho dedičstva krajiny.