MARTIN. Univerzitná nemocnica Martin patrila pre pandémiu osem mesiacov k jedným z najvyťaženejších nemocníc na Slovensku. V súčasnosti to nie je inak.
Do martinskej nemocnice boli privážaní pacienti z celej krajiny, a preto z dôvodu zvýšených nákladov v súvislosti s riešením pandemickej situácie od roku 2020 využila nemocnica možnosť od Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky čerpať eurofondy. Viac ako tri milióny eur bolo použitých na zmiernenie dopadov pandémie.
„Na základe požiadavky zriaďovateľa – MZ SR, Univerzitná nemocnica Martin od roku 2020 osobitne sledovala zvýšené náklady v súvislosti s riešením pandemickej situácie. Ako subjektu hospodárskej mobilizácie boli tieto zvýšené náklady zo strany ministerstva refundované v plnej výške,“ uviedla nemocnica v stanovisku.
Odmeny pre zdravotníkov aj prevádzka MOM
Lekári, zdravotné sestry, záchranári aj pomocný personál pod obrovským náporom, fyzickou aj psychickou únavou pracovali na covidových oddeleniach aj napriek obavám o svojich blízkych. Z dôvodu nedostatočného množstva zdravotného personálu museli pracovať nadčasy. V martinskej nemocnici sa zdravotníci stretávali v zvýšenej miere s utrpením pacientov a s umieraním.
„Sťažené pracovné podmienky sme sa snažili riešiť hneď od začiatku pandémie lepším finančným ohodnotením zdravotníkov pracujúcich v červených zónach,“ vyjadrila sa UNM.
V čase, kedy mali mnohí prirodzený strach z nového ochorenia a stránili sa akýchkoľvek kontaktov, prišli vyťaženej nemocnici na pomoc aj medici. Najmä študenti Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Ďalší medici sa pridali, keď nemocnica spustila prevádzku mobilného odberového miesta, ktoré bolo vôbec prvé v regióne. Ich základňou sa stal zelený vojenský stan. Pracovali za každého počasia, neraz aj v daždi či silnom mraze.
„Zvýšené náklady počas pandémie boli refundované a použité na odmeny pre zdravotných pracovníkov aj úhrady faktúr spojených so zriadením a prevádzkou mobilného odberového miesta,“ potvrdila nemocnica.
Pomoc využili aj na bežné výdavky súvisiace s covidom
Nemocnice Žilinského kraja fungujú už opäť v núdzovom režime, aj keď núdzový stav nie je vyhlásený. Aktuálny stav v zdravotníctve je pred kolapsom.
V súvislosti s nepriaznivým vývojom epidemiologickej situácie v Žilinskom kraji bola Univerzitná nemocnica v Martine nútená od 29. októbra pristúpiť znovu k reprofilizácii lôžok určených pre pozitívnych pacientov. Z tohto dôvodu došlo k redukcii rozsahu plánovanej zdravotnej starostlivosti. Aj v predchádzajúcich vlnách museli v nemocnici odkladať operácie a vyšetrenia.
Martinská nemocnica využila eurofondy v minulom roku aj na bežné výdavky v súvislosti so starostlivosťou o covidových pacientov.
„Financie boli použité aj na úhrady faktúr v oblasti kapitálových výdavkov aj bežných výdavkov súvisiacich s ochorením covid-19,“ uviedla nemocnica.
Výnimkou nebolo ani zriadenie a prevádzka očkovacieho centra, na ktoré tiež nemocnica použila financie z eurofondov.
„Univerzitná nemocnica Martin využije každú možnosť pre zlepšenie svojej ekonomickej situácie na zabezpečenie riešenia prebiehajúcej, prípadne ďalšej vlny koronavírusu covid-19,“ vyjadrila sa nemocnica.
