Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Intenzívna propagácia regiónu

Jedným z najviac postihnutých odvetví počas pandémie je cestovný ruch a služby s ním spojené.

(Zdroj: Ján Farský)

Dnešná pandemická doba je zložitá pre každé odvetvie spoločenského a ekonomického života. Jedným z najviac postihnutých je cestovný ruch a služby s ním spojené. Ako sa s tým vyrovnáva Oblastná organizácia cestovného ruchu Turiec? O tom sme sa rozprávali s členom jej predstavenstva a predsedom komisie regionálneho rozvoja a cestovného ruchu pri Mestskom zastupiteľstve Martin Daliborom Steindlom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na čo ste sa sústredili v minulom a v tomto roku?

V ostatných dvoch rokoch OOCR Turiec podporila najmä aktivity vlastných členov. Určuje jej to samotný zákon o cestovnom ruchu a stanovy organizácie. Valné zhromaždenie pri tvorbe rozpočtu vyčlenilo prostriedky pre podporu marketingu, infraštruktúry a kľúčových akcií, ktoré majú za úlohu podporiť a propagovať turistickú destináciu Turiec. Na základe vzniknutej situácie s vypuknutím pandémie bolo potrebné v minulom roku upraviť plánovaný rozpočet a plán aktivít na rok 2020. Vďaka možnosti predĺženia čerpania dotácie z rozpočtu ministerstva dopravy a výstavby SR mohla oblastná organizácia čerpať finančné zdroje do 31. marca 2021. Túto možnosť sme využili. Pri tvorbe plánu a rozpočtu na rok 2021 sme sa už prispôsobili neistej situácii spôsobenej pandémiou. Naplánovali sme také aktivity, ktoré pomôžu cestovnému ruchu v regióne, ale nebudú priamo ohrozované často sa meniacimi podmienkami v súvislosti s covidom-19.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež Prepadol otužovaniu, po horách behá v zime bez trička Čítajte 

Aké boli vaše priority v priebehu roka 2021?

V tomto roku sme pokračovali predovšetkým v činnosti orientovanej na marketing a propagáciu nášho mesta a regiónu. V súčasnosti sa najviac osvedčil online marketing a tvorba digitálneho obsahu, preto sme mu aj my venovali veľkú pozornosť. No propagáciu rieši OOCR komplexne, a to rôznymi formami. Snažíme sa pritom pôsobiť na emócie aj racionálne vedomie potenciálnych návštevníkov.

Ešte v minulom roku sme vytvorili audiovizuálne pásmo Malebný Turiec – terapia krásou. Pásmo autorských fotografií Jána Farského, Mária Veverku a hudby Roberta Mankoveckého zobrazujúce prírodné krásy Turca sa stretlo s mimoriadnym ohlasom. Na sociálnych sieťach zaznamenalo veľký dosah s desiatkami tisíc zhliadnutí a obrovským množstvom zdieľaní.

SkryťVypnúť reklamu

Kým toto dielo pôsobí predovšetkým na emócie diváka, ďalšia forma pôsobí aj na racionálne vedomie a spája fotografiu s textom. Podporili sme tvorbu knižnej publikácie TURIEC MEDZI FATRAMI. Atraktívna kniha prostredníctvom 300 kvalitných fotografií a textu predstavuje prírodné bohatstvo a krásy Turčianskej kotliny i pohorí Malej a Veľkej Fatry. Text je v slovenskom a anglickom jazyku. Publikácia sa stala najkrajšou knihou Turca. Získala aj významné ocenenie – tretie miesto v súťaži Najkrajšia kniha a propagačný materiál za rok 2020, ktorú organizuje Štátna vedecká knižnica a Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov. Každý si ju môže „prelistovať“ aj na našej stránke www.turiec.com, kde je zverejnená v elektronickej podobe.

V printovej, čiže tlačenej podobe sme vytvorili propagačné materiály na podporu produktových balíčkov – Letný aktívny program v Turci. V tomto roku vydávame aj žiadanú a potrebnú brožúru SPRIEVODCA PAMIATKAMI MARTINA. Je to praktická publikácia s mapou, určená sprievodcom CR i návštevníkom nášho mesta. V elektronickej podobe bude tiež zverejnená na našej webovej stránke. V spolupráci s Miestnym múzeom Turany a strediskom Winterpark Martinky sme sa podieľali na realizácii úspešnej výstavy 100 rokov lyžovania na Martinských holiach, inštalovanej v OC Tulip.

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré ďalšie formy propagácie využívate?

Vo veľkej miere sa naša organizácia venuje v tomto období tvorbe a uverejňovaniu dlhších i kratších dokumentárnych filmov a videoklipov o prírodnom a historickom bohatstve, krásach a atraktivitách Turca. Ich úlohou je prilákať k nám čo najväčší počet návštevníkov. Začiatkom roka sme v regionálnych televíziách na Slovensku, vo vybraných televíziách v ČR a na sociálnych sieťach uviedli film Turiec – región magických vôd. Stretol sa s veľmi dobrým ohlasom. Krátky videoklip s rovnakým názvom sme okrem sociálnych sietí využili v lete aj v intenzívnej trojtýždňovej reklamnej kampani v TV Praha, kde sme chceli zacieliť hlavne na potenciálneho návštevníka z tejto lokality. Od začiatku roka v spolupráci s TV Turiec pripravujeme každý mesiac reláciu Krížom-krážom po Turci. Vytvorené filmy, klipy a reportáže vysielame okrem spomenutej televízie aj v sieti lokálnych televízií na Slovensku a vo vybraných televíziách v ČR a PL príhraničí. Uverejňujeme ich tiež na našej webovej stránke, na kanáloch Youtube a sociálnych sieťach. Z množstva ďalších tohtoročných propagačných aktivít spomeniem aspoň niektoré. V spolupráci s krajskou organizáciou CR sme pripravili a vysielali podcast v Slovakia Spectator – Spectacular Slovakia – Turiec is like Tuscany, but lesser – known, v televízii TA3 sme odvysielali dve relácie – Nepoznané Slovensko – časť Turiec a „E-bajky“ – časť Turiec, v RTVS sme vysielali v relácii Cyklopotuly prezentáciu regiónu Turiec. V spolupráci s organizáciou Slovakia travel sme pripravili a odvysielali v letnej kampani v rádiu Expres propagáciu Feraty HZS Martinské hole a v RTVS propagáciu mesta Martin. Náš región sme odprezentovali aj v časopisoch Rodina a zdravie, Šarmantná žena. Okrem už spomenutého sme vytvorili aj nový umelecký klip Martin – centrum národnej kultúry Slovákov a sériu profesionálnych fotografií o najatraktívnejších miestach Martina a Turca vytvoril pre propagačné účely fotoprofesionál a milovník hôr Braňo Konečný.

Keďže webová prezentácia strediska Winterpark Martinky bola tiež nedostatočná, OOCR podporila modernizáciu webového sídla, ktoré má za úlohu modernou formou prezentovať možnosti letných a zimných aktivít v stredisku a jeho okolí.

Spomínate aj webovú stránku vašej organizácie. Poviete nám o nej viac?

Prevzali sme od nefunkčnej organizácie Klaster Turiec doménu www.turiec.com,, ktorá nebola roky aktualizovaná a neplnila svoju funkciu. Webovú stránku sme kompletne redizajnovali a vytvorili sme úplne nový obsah. Stránka obsahuje veľké množstvo fotografií, textov a potrebných informácií v slovenskom a anglickom jazyku. Súčasťou obsahu je, prirodzene, digitálny obsah, ako videá a e-publikácie. Ale nie je potrebné veľa hovoriť, každý si ju môže pozrieť. Len pripomínam, že stránku neustále dopĺňame, je to živý proces, ktorý sa nikdy nekončí. Tak napríklad v tomto mesiaci sme spustili živý prenos z 360-stupňovej kamery, ktorý vie zobrazovať interaktívne informácie. Tento prenos si už môžu návštevníci webovej stránky pozrieť.

Mohlo by vás zaujímať Lekár nukleárnej medicíny z Dolného Kalníka má netradičnú záľubu Čítajte 

Predpokladám, že ste sa v ostatnom období nevenovali len marketingu. Čo to bolo okrem neho?

Samozrejme, venovali sme sa aj ďalším aktivitám našich členov. Je ich veľa, spomeniem niektoré iba v bodoch, podrobne si o všetkých môžeme povedať v ďalších číslach vášho periodika.

Termálne kúpalisko Vieska v Turčianskych Tepliciach je obľúbenou turistickou atrakciou. Keďže vybavenie kúpaliska v minulých rokoch prešlo rozsiahlou rekonštrukciou, OOCR Turiec sa rozhodla podporiť kúpalisko príspevkom na ďalšiu realizáciu obnovy. V rámci rekonštrukcie finančne prispela na výmenu nových nerezových schodíkov do bazéna, nový náter a lamináciu výklenkov bazéna.

OOCR Turiec podporila aj revíziu a údržbu martinskej ferraty, ktorá má zabezpečiť bezpečnosť jednotlivých prvkov. Túto činnosť financujeme pravidelne každý rok. Okrem toho sme podporili aktivity v novej lezeckej oblasti Havrania skala.

V minulej zime sme sa zamerali aj na podporu tvorby bežkotrás v oblasti Malá Fatra – Martinské hole. Počas zimnej sezóny tak bolo vytvorených niekoľko tratí na bežecké lyžovanie v rôznych dĺžkach. Trate boli tvorené na klasický štýl, ale aj tzv. „skate“. Bežkotrasy budeme podporovať aj počas tejto zimy.

V spolupráci s krajskou organizáciou CR sme realizovali inštalovanie nabíjacej stanice pre elektrobicykle vo Valčianskej doline, na Martinských holiach a servisného stojana na cyklozastávke v Turanoch. Podporili sme tiež projekt Suvenir Turiec, ktorý zastrešuje Turčianska galéria.

Neuskutočnilo sa obľúbené marketingové podujatie Turčianske medobranie a vodosláva. Čo ste urobili miesto neho?

Keďže s príchodom pandémie covid-19 sme museli naše aktivity operatívne prehodnotiť, rozhodli sme sa podporiť tvorbu drevených plastík pre produkt Turčianske kráľovstvo včiel a čírej vody. Plastiky sú zároveň inšpirované historickými včelími úľmi, pripomínajú ich svojím tvarom i rezbárskym spracovaním. V budúcnosti máme v pláne Turčianske kráľovstvo včiel a čírej vody rozvíjať a zviditeľnenie kráľovstva posunúť ďalej. V obciach a mestách, ktoré sú členmi OOCR, chceme vytvoriť viacero stanovísk s drevenými plastikami, sedením, nabíjacími stanicami pre elektrobicykle a informáciami o kráľovstve, jeho jedinečnostiach, produktoch a turistických atraktivitách. V rámci podpory bolo vytvorených sedem drevených plastík (replík historických úľov) s motívom jednotlivých rozprávkových bytostí.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 716
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 044
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 163
 4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 5 909
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 147
 6. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 4 120
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 3 933
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 836

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
 2. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
 3. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
 4. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
 5. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
 6. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
 8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Plavecký hrad
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 133 759
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 947
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 12 010
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 230
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 660
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 532
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 909
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 597
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ilustračné foto.

O víťazovi druhej triedy sa bude v sobotu rozhodovať v Turčianskych Tepliciach. Turčianske derby bude v nedeľu hostiť Bystrička.


16 h
V lokalite sa už roky pohybujú medvede, vravia ochranári.

Žena zbadala zviera neďaleko mestskej časti Záturčie.


17 h
Festival sa bude konať v priebehu júna.

Metropolu Turca čaká ďalší ročník divadelného festivalu.


rr a 1 ďalší 20 h
Revište. Obnova tohto hradu je výsledkom dobrého tímového zohratia a medziodborovej spolupráce.

Na Slovensku je len 25 zastrešených hradov.


22 h

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
 2. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
 3. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
 4. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
 5. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
 6. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
 8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Plavecký hrad
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 133 759
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 947
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 12 010
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 230
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 660
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 532
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 909
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 597
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?