MARTIN. Turčianska knižnica v Martine sa každoročne zapája do rôznych grantových výziev. Najnovšie ich zaujal program ministerstva kultúry o kultúre znevýhodnených skupín. Podarilo sa im získať dotácie a na jeseň sa pustili do projektu Hurá do lesa.
Projekt bol určený mentálne a telesne znevýhodneným deťom a dospelým zo Špeciálnej školy a z Domova sociálnych služieb Méta v Martine, vzhľadom na sprísňujúce sa opatrenia v tej dobe ale pracovníci DSS Méta nakoniec museli spoluprácu odmietnuť. Ich klienti totiž patria k rizikovým skupinám.

„Keďže obe skupiny patria medzi našich pravidelných návštevníkov, do istej miery sme ich potreby a záujmy už poznali. Vedeli sme preto, že téma ochrany prírody ich osloví a poteší,“ povedala Zora Kalmanová, vedúca oddelenia služieb v TK.
V rámci projektu nadviazali spoluprácu s dvomi lektormi zo Štátnej ochrany prírody SR, Ľudovítom Remeníkom a Jurajom Žiakom. Ich úlohou bolo v sérii ôsmich zážitkových prednášok priblížiť deťom život zvierat Národného parku Veľká Fatra, hravo a zaujímavo im vysvetliť vzájomné vzťahy medzi rozmanitými druhmi živočíchov, naučiť ich, ako sa majú správať v lese alebo čo robiť, keď stretnú na túre medveďa.
„Niekedy sa nám zdalo, že deti ani nedýchajú, také boli zaujaté. Lektori šikovne striedali metódy prezentácie, aby deťom nebolo dlho,“ opísala prednášky Zora Kalmanová.
Bonusom podľa nej bolo aj to, že na väčšine prednášok lektora sprevádzali aj živé zvieratá, a tak mali deti možnosť vidieť zblízka sovy, malého ježka či jastrabicu. A tiež veľkého vypreparovaného medveďa. Deti mali možnosť veľa sa dozvedieť, ale hlavná myšlienka, ktorú im lektori chceli sprostredkovať, bolo to, že najlepšie je odpozorovať od prírody čo najviac, učiť sa od nej a snažiť sa ju čo najviac zachovať.
Deti mali vlastnú výstavu výtvarných prác
Po prednáškach nasledovali v rámci projektu ešte v októbri dve tvorivé dielne, v ktorých deti mali akýmikoľvek výtvarnými technikami zaznamenať život zvierat v našich lesoch, a tak si zopakovať a utvrdiť poznatky z prezentácii.

„Deti sa tejto úlohy zhostili veľmi dobre, namaľovali krásne obrázky medveďov, sovičiek, veveríc, vlkov, vtákov alebo ježkov. Odmenou za usilovnosť a precíznosť im bola výstava výtvarných prác u nás v knižnici na pracovisku náučnej literatúry konaná od novembra,“ povedala Zora Kalmanová.
Na výstavu mohli deti pozvať svojich rodičov, súrodencov či kamarátov a pochváliť sa svojou prácou. V pláne pôvodne mali aj usporiadanie verejnej vernisáže výstavy, k tomu už ale v dôsledku protipandemických opatrení nedošlo. Aj napriek tomu sa zamestnanci knižnice tešia, že sa im podarilo dať týmto deťom v priebehu niekoľkých dní veľa pozitívnych stimulov a pekných zážitkov.