TURIEC. Aj včelárom z Turca pandémia skomplikovala život. V uplynulom roku oslávila Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov Martin 100 rokov od vzniku organizovaného včelárstva v Turci.
„Nemali sme možnosť prezentovať našu prácu a osláviť výročie na každoročnom podujatí Turčianske medobranie a vodosláva v Necpaloch. Tak sme sa rozhodli aspoň trochu pomôcť v týchto časoch,“ hovorí Pavel Plavec, hospodár Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov (ZO SZV) Martin.

Turčianski včelári si v médiách všimli, že seniorom chýbajú vitamíny. Neváhali a rozhodli sa im podarovať kvalitné turčianske medy.
„Pôvodne sme robili zbierku pre materské školy, no tie sú aktuálne väčšinou zavreté a seniori hlavne v tejto dobe potrebujú kvalitné výživové doplnky,“ myslí si Pavel Plavec.
Turčianskym včelárom sa podarilo vyzbierať 36 kilogramov medu, voskové sviečky či chutnú medovinu, ktorú si môžu seniori vychutnať pri štedrovečernom stole.
Vo štvrtok výrobky zaniesli do Centra sociálnych služieb Ľadoveň, tiež do Súkromnej špeciálnej materskej školy Sposáčik pre autistické detičky, ale aj do Základnej školy s materskou školou na ulici Priehradná.
„Sme veľmi šťastní a dúfame, že sme deťom a seniorom aspoň trochu spríjemnili Vianoce,“ usmial sa Pavel Plavec.
Medy z Turca sú svetové
Medy, ktoré sú v zbierke, pochádzajú z lúk a lesov Turčianskej kotliny. Pavel Plavec hovorí, že turčianske medy sú skutočné klenoty. Podľa jeho slov početnosť včelstiev vplyvom klimatických zmien nielen na Slovensku dramaticky klesá. Náš región je jeden ešte z mála v Európe, kde je diverzita prírody pre včely optimálna.
„Na základe testov z Medového laboratória Slovenskej akadémie vied sa turčianske medy kvalitatívne vyrovnajú, ba dokonca predčia v celkovej antibakteriálnej aktivite (vedia potlačiť napríklad zlatého streptokoka ) najznámejší a najdrahší med na svete – manukový z Nového Zélandu. Namieste je teda aj pravdivosť porekadla, že najlepšie veci máme rovno pod nosom,“ dodáva na záver Pavel Plavec.