MARTIN. „Podarilo sa nám získať robotické rameno. Je prínosom pre pacienta aj lekára z hľadiska bezpečnosti. Je to inovatívna metóda,“ neskrýval radosť generálny riaditeľ UNM Dušan Krkoška. Podľa neho je intervenčná rádiológia už dlhé roky výkladnou skriňou martinskej nemocnice.
V piatok 21. januára otvoril minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na Rádiologickej klinike UNM prvé pracovisko s robotickým systémom na Slovensku. Robotické rameno budú lekári využívať na komplikované a náročné operácie ciev v mozgu. Technológia využívajúca umelú inteligenciu je jedinečná nielen na Slovensku, ale v rámci celej strednej Európy. Vo svete ramenový prístroj používajú približne dva roky lekári v USA, niekoľko pacientov bolo takto operovaných aj v Indii. V Európe ho majú zatiaľ v Paríži, v Montpelieri a v Salzburgu.

„Robotický systém bolo možné zakúpiť vďaka spolupráci UNM s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine. Projekt bol schválený v rámci výzvy Operačného programu integrovaná infraštruktúra, technológia stála 700-tisíc eur,“ informovala Zuzana Marčeková z marketingového oddelenia UNM.
Operácie sa budú robiť z vedľajšej miestnosti
Lekári ešte vždy operujú cievy v mozgu klasickým spôsobom, teda vlastnoručne ovládajú prístroje aj všetky operačné pomôcky. Všetci zdravotníci musia mať kvôli bezpečnosti počas operácie na sebe olovené oblečenie, ktoré nie je najľahšie.