Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Lyžiarka Laura Podhorská sa držala hesla – prišla, videla a zvíťazila

Hneď svoj prvý štart v žiackej kategórii premenila talentovaná Laura Podhorská na víťazstvo. Zároveň si vybojovala miestenku na preteky FIS do talianskeho Topolina.

Laura Podhorská na trati.Laura Podhorská na trati. (Zdroj: ARCHÍV KP)

Na tohtosezónnych prvých pretekoch Slovenského pohára v zjazdovom lyžovaní žiakov sa výborným výsledkom predviedla Martinčanka Laura Podhorská. V kategórii mladších žiačok vyhrala slalom a skončila piata v obrovskom slalome.

Rozhodovali stotiny sekundy

Víkend na svahoch lyžiarskeho strediska Mýto pod Ďumbierom sa začal slalomom. Podujatie prerušilo dlhé čakanie mladých lyžiarov na ostrý štart, pretože na Slovensku deti nesúťažili takmer dva roky.

Pretekárka SKI Team Martinské hole už v prvom kole predviedla výbornú jazdu a so štartovým číslom päťdesiat sa dostala na druhú priečku. V druhom kole to rozbalila ešte viac, dosiahla najrýchlejší čas a poskočila na najvyšší stupienok. Zaujímavosť je, že najbližšia súperka za ňou zaostala len o 0,07 sekundy.

„Chvíľu som ani nechcela veriť tomu, že je niečo také vôbec možné. Postupne sa mi to celé uležalo v hlave a mala som veľkú radosť. Pred pretekmi som nad umiestnením veľmi nerozmýšľala a aj počas jazdy som sa v prvom rade sústredila na seba a svoj výkon. Je super, že to celé takto vypálilo,“ povedala Laura Podhorská.

Zverenkyňa trénera Denisa Mažgúta (jeho otec Rastislav trénoval aj Petru Vlhovú) sa nestratila ani v obrovskom slalome. Ten sa už šiel jednokolovo a mladá Martinčanka obsadila výbornú piatu priečku, pričom od bronzu ju delilo len 26 stotín sekundy.

Obidvaja rovnako

Pre Lauru Podhorskú to boli úplne prvé preteky medzi mladšími žiačkami, takže v tejto kategórii môže súťažiť ešte aj v nasledujúcej sezóne. Za víťazstvo v slalome získala 100 bodov, k tomu pridala 45 bodov za obrovský slalom a so súčtom 145 bodov vyhrala hodnotenie podujatia v Nízkych Tatrách. Zároveň si vyjazdila miestenku na FIS preteky do talianskeho Topolina, na ktoré sa mohli nominovať len dvaja najlepší lyžiari z kategórie.

Na kopci povzbudzovala Lauru celá rodina vrátane otca Kamila, ktorý síce nebol aktívnym lyžiarom, ale hrával hokej a potom tiež hokejbal.

„K lyžovaniu nás dotiahla Laura, keďže si tento šport vybrala. V poslednom čase sa rodinný program prispôsobuje jej tréningom a pretekom. Vďaka nej sme stále na horách, dýchame čerstvý zvuk a už sme sa s manželkou Silviou parádne zdokonalili v lyžovaní,“ s úsmevom na tvári zhrnul výhody spokojný otec.

Zjazdové lyžovanie nie je úplne lacný šport, ale zatiaľ koníček šikovnej dcéry rodinný rozpočet zvláda.

„Keď som sa rozprával s kamarátmi, ktorým deti chodia na hokej, tak je to zatiaľ porovnateľné,“ doplnil rodič šikovnej lyžiarky.

Na záver sme sa ešte mladej športovkyne spýtali, ktorí z rodičov sa z jej posledného úspechu tešil viac. Po kratučkom zamyslení odpovedala na prvý pohľad možno diplomaticky, no sme si istí, že úprimne.