MARTIN. V druhom ročníku na strednej mávala dni zaplnené aktivitami, upratovaním, učením, tvorením a jej myseľ kypela nápadmi. Nepotrebovala toľko spať, občas aj tri noci po sebe. Odrazu prišli dni, kedy plakala na školských toaletách, pretože sa cítila hrozne.
Dvadsaťštyriročnej Nine Zibolenovej z Martina diagnostikovali bipolárnu afektívnu poruchu. Dnes o nej otvorene hovorí a ešte vždy sa s ňou učí žiť. Stigma, ktorá sa vznáša o psychiatrii či duševných chorobách, je na Slovensku podľa Niny ešte stále veľmi veľká.
I preto Nina píše svoj vlastný blog Život s bipolárkou a popritom sa venuje občianskemu združeniu Psychiatria nie je na hlavu, ktoré sa snaží o destigmatizáciu duševných porúch.
V rozhovore sa dočítate
- Prečo mala nutkanie sa sebapoškodzovať
- Kedy sa u nej prejavili prvé príznaky depresie a kedy vyhľadala pomoc
- Kedy si ľudia začali všímať, že sa u Niny prejavujú manické epizódy
- Prečo sa jej uľavilo, keď jej stanovili diagnózu
- Koľko liekov momentálne užíva
- Čo si uvedomila počas hospitalizácie
- Či sa stretla a stretáva s predsudkami
- Prečo sa o bipolárnej poruche rozhodla otvorene hovoriť
Trpíte bipolárnou afektívnou poruchou. Čo to znamená?
Je to psychické ochorenie epizodického charakteru. Pacientovi sa striedajú epizódy depresie, hypománie, mánie alebo sa objavujú zmiešané epizódy. Depresiu si veľa ľudí predstaviť vie. Skleslá nálada, smútok, prípadne anhedónia, pocity viny, spomalené fungovanie, strata chuti do jedla alebo naopak, prejedanie sa.
Depresia je často spätá s celkovou neschopnosťou robiť bežné aktivity, ktoré človeku predtým spôsobovali radosť. Pri depresii nie sú tabu ani myšlienky na samovraždu alebo sebapoškodzovanie. Mánia sa naopak prejavuje zvýšenou aktivitou, návalom energie, nekontrolovateľným správaním, akými sú napríklad nadmerné nakupovanie, riskantné správanie, trysk myšlienok a nápadov, ktoré zväčša nemajú hlavu ani pätu, zrýchlené rozprávanie alebo nedostatok spánku.

Hypománia je akoby trochu slabší odvar mánie. Správanie nie je až také extrémne, ale často sa stáva, že z hypománie človek ľahko prehupne do mánie. Čo sa týka zmiešanej epizódy, je náročné to vysvetliť.
Vy ste si ale zmiešanými epizódami prešli. Ako sa u vás prejavovali?
V mojom prípade to bolo najmä o veľkom trysku myšlienok a návale energie, ktoré boli zároveň sprevádzané veľmi veľkým množstvom silných negatívnych myšlienok spolu so záchvatmi plaču a úzkosti.
Mala som nutkanie sa sebapoškodzovať, pretože som sa nevedela zbaviť neutíchajúceho pocitu viny za všetko na svete. Príznaky mánie a depresie dokopy v tejto divnej epizóde boli pre mňa vždy veľmi náročné.