Martinská verejnosť sa dozvedela smutnú správu, že 21. júna 2005 vo veku nedožitých 86 rokov zomrel lekár, profesor Jozef Holan, priekopnícka osobnosť v oblasti radiológie a nukleárnej medcíny, ktorý s martinskou nemocnicou a lekárskou fakultou spojil celý svoj bohatý a plodný život.
Jozef Holan sa narodil 13.8.1919 v Žiline. Štúdium medicíny ukončil v roku 1949 na Karlovej Univerzite v Prahe. Prvé roky jeho lekárskej praxe sú spojené s fakultnou nemocnicou v Košiciach. Najskôr sa venoval internej medicíne na I. Internej klinike. Od r. 1953 bol asistentom, neskôr zástupcom prednostu rádiologickej kliniky. V roku 1958 sa stal vedúcim onkologického oddelenia v martinskej nemocnici, kde založil nové pracovisko kobaltovej bomby a zaviedol liečbu rádiom. Vďaka jeho progresívnym zámerom sa už v roku 1960 začali robiť v Martine niektoré rádionuklidové vyšetrenia. S menom MUDr. Jozefa Holana je spojený vznik nukleárnej medicíny ako samostatného medicínskeho odboru v Martine, ktorý začal v roku 1964 vyučovať na lekárskej fakulte. V roku 1965 získal titul kandidáta vied, roku 1967 atestáciu z nukleárnej medicíny, habilitoval a v auguste 1968 sa stal vedúcim oddelenia nukleárnej medicíny fakultnej nemocnice v Martine. Jeho zásluhou sa na tomto oddelení, v poradí druhom na Slovensku, začala vykonávať liečba zhubných ochorení štítnej žľazy rádioaktívnym jódom.
V roku 1976 sa oddelenie rozhodnutím ministerstva zdravotníctva premenovalo na kliniku nukleárnej medicíny, ktorá bola prvou svojho druhu v Československu. Jej vedúcim zostal Jozef Holan, ktorý doktorát vied obhájil v roku 1977 na Karlovej Univerzite v Prahe, kde bol v roku 1979 vymenovaný za profesora.
Viac ako štyridsať rokov trvajúce pôsobenie prof. Holana ako lekára, pedagóga a vedca bolo spojené s náukou o žiarení a s postupným uplatňovaním poznatkov o ňom v klinickej onkológii, nukleárnej medicíne a lekárskej biofyzike. V oblasti rádioterapie nádorov zaujali najmä jeho práce o vzniku nádorov po ožiarení v klinickej praxi, ktoré vzbudili v čase zverejnenia všeobecný záujem najmä v zahraničí. Významná bola aj ním zavádzaná a do klinickej praxe presadzovaná metóda autorádiografického vyšetrovania buniek malígnej strumy. Bol zostavovateľom, autorom a spoluautorom 16 odborných knižných publikácií, uverejnil viac ako 100 publikácií v odborných a vedeckých časopisoch, bol vyhľadávaným posudzovateľom kandidátskych dizertačných prác a habilitačných prác.
Osobnosť Jozefa Holana dokresľuje veľký záujem o hudbu, výtvarné umenie a šport, ktoré mu boli nielen príjemným prostriedkom relaxácie po práci, ale aj prostriedkom pre kultúrne a emocionálne vyžitie. Mnohí jeho spolupracovníci, priatelia a známi dodnes radi spomínajú na ním organizované spoločenské stretnutia, na ktorých viac-menej pravidelným bodom programu bola jeho hra na husliach, ktoré mal tak rád. Prof. MUDr. Jozef Holan, DrSc.odišiel v roku 1990 do dôchodku. Stop jeho výraznej osobnosti zostane zapísaná v histórii medicíny v Martine i v srdciach priateľov a spolupracovníkov. Česť jeho pamiatke.
Autor: Doc., MUDr. Ivan Režňák, CSc., m. prof.