MARTIN. „Aj to, ako chodíme oblečení doma o nás niečo vypovedá, oblečenie by nás totiž zakaždým malo robiť krajšími, nie naopak. Vždy hovorím, že špinavé a deravé oblečenie nemá v šatníkoch ľudí čo robiť. Doma ľuďom často nevadí, ak majú deravé tričko alebo fľak na oblečení, veď sú predsa doma, kde ich nikto nevidí. Dovolím si tvrdiť, že práve doma nás vidia tie najdôležitejšie osoby v našich životoch, rodina, manžel, manželka, deti. No najmä, keď sa pozriete do zrkadla, vidí vás niekto celkom najdôležitejší, vy. Ak na seba často hľadíte do zrkadla v deravom tričku s neumytými vlasmi, či chcete alebo nechcete, ovplyvňuje to vašu sebahodnotu, ktorú potom šírite ďalej do sveta,“ hovorí fashion koučka Ľubica Kmeť Jakušová.
Martinčanka Ľubica, študovaná lingvistka, ktorá prešla od verbálnej komunikácie k neverbálnej, na módu a oblečenie hľadí vizionársky aj psychologicky. Ako stylistka a fashion koučka sa zúčastnila Profesia days v Žiline, Bratislave aj v Košiciach s jej unikátnym vzdelávacím konceptom, s ktorým pomáhala ľuďom vyberať outfity do práce či na pracovné pohovory.
Zaujíma ju psychológia obliekania aj to, prečo sa niekto ráno rozhodne pre puzdrovú koženú minisukňu a niekto pre áčkovú plisovanú po kolená. Móda je pre ňu rečou duše.
V článku sa dočítate
- Prečo tvrdí, že využitie služieb stylistu nie je len pre celebrity
- Prečo stylistov paradoxne využívajú viac muži ako ženy
- Koľko rokov majú jej najmladší klienti
- Ako sa pozerá na fakt, že sa počas pandémie strela hranica medzi tým, čo nosíme do práce a tým, v čom ideme vyniesť odpadky
- Aké sú najväčšie a najčastejšie chyby Slovákov pri obliekaní
- Čo je kľúčom, ktorý odlišuje výnimočný outfit od priemerného
Hoci pochodila svet, študovala románske jazyky v zahraničí a módu v talianskom Miláne či v Prahe v Škole stylu u Aleny Šafratovej, kde ju viedli teóriou módy také zvučné mená ako Honza Pokorný či Benedikt Renč, po rokoch sa vrátila stráviť časť materskej dovolenky do malého mesta Martin, kde sa narodila.
„Tráva za plotom nie je zelenšia, preto som sa aj vrátila na Slovensko. Milujem život malomešťana, Martin je v obklopení hôr a ja osobne si nemyslím, že je to nejaké zabudnuté zaostalé mesto. Martin sa výrazne posunul aj prítomnosťou zahraničných študentov, čo v meste mnohým otvorilo oči a rozšírilo obzory, mesto sa zmodernizovalo a posunulo. Nielen v kultúrnom a sociálnom živote, ale i v móde. Odrazu vedia ľudia v Martine akceptovať aj holé členky v zime, čo je síce v rámci módy ťažko pochopiteľné aj pre mňa, ale ide o to, že to už ľudia akceptujú,“ vníma po rokoch rozdiel Ľubica.

Podľa nej je v Martine mnoho ľudí, ktorí sa starajú o svoj zovňajšok alebo sa krok po kroku dostávajú k cibreniu vlastného vkusu, čo je vidieť aj v martinských uliciach.
„Martin aj ľudia, ktorí tu žijú, majú obrovský potenciál, no málo možností, to je tým problémom. Móda sa nedeje na červených kobercoch, móda je prítomná v každom jednom všednom dni, v práci, na uliciach, v banke či na káve v kaviarni,“ hovorí Ľubica.

Stylisti sú drahí a len pre celebrity? Mýtus
Styling v praxi si Ľubica oddrela i užila na stáži v Pražskom magazíne In Style.
„Dodnes si to pamätám, pri fotení Romana Luknára mi náhle došlo, že fashion styling nie je mojou cestou, pretože ja módu nevidím len na nejakých známych osobnostiach. Vidím ju medzi normálnymi bežnými ľuďmi a presne do bežných životov sa snažím módu aj dostať. Najviac ma fascinuje, keď vidím dobre „oháknutých“, dobre vyzerajúcich spokojných ľudí, o ktorých sa odrazu dozviem, že nie sú finančne za vodou, pracujú v bežných zamestnaniach a majú kopu svojich problémov. Vtedy má móda pre mňa skutočné čaro,“ vysvetľuje Ľubica.
Hoci módu miluje, oveľa viac miluje ľudí, ktorí ju nosia a vedia to. Móda je pre ňu nástrojom, prostredníctvom ktorého sa snaží robiť svet lepším miestom.