MARTIN. „Je to veľmi ubíjajúce a frustrujúce, že biela medicína dostáva od covidu takto na frak. Ja ako chirurg pre všetky obmedzenia nemôžem naplno pracovať a ponúknuť pacientom radikálnu liečbu, ktorá má potenciál ich vyliečiť. O to je to pre mňa tragickejšie, že pandémia odhalila biednu realitu nášho zdravotníctva, či už priestorovú, personálnu, ale aj ľudskú,“ hovorí na rovinu Anton Dzian, prednosta Kliniky hrudníkovej chirurgie Univerzitnej nemocnice Martin.
Pre covid v martinskej nemocnici výrazne klesli počty operácií aj diagnostika závažných pľúcnych ochorení – a to vrátane rakoviny. Pľúcna klinika bola väčšinu minulého roka plne reprofilizovaná na covidové oddelenie, špecialisti sa diagnostike mohli venovať len minimálne, čo má priamy dopad na výrazný pokles operácií. Klinika hrudníkovej chirurgie aj pľúcna klinika sú navzájom veľmi úzko prepojené. Obidve kliniky patria medzi vysokošpecializované a jediné svojho druhu v celom Žilinskom kraji.

„V porovnaní s rokom pred pandémiou klesli operácie až o 40 %. Keďže ošetrujúci personál bol presunutý na covidové pracoviská, našu ošetrovaciu jednotku, a teda lôžkovú časť kliniky, sme boli nútení uzavrieť. V praxi to znamená, že naši pacienti ležali na takzvaných plávajúcich lôžkach v rámci kliniky všeobecnej, viscerálnej a transplantačnej chirurgie, prípadne na lôžkach neurochirurgickej kliniky,“ vysvetľuje Anton Dzian.
Podľa jeho slov operatíva závisí aj od toho, či má kto pacientov uspať. Anestéziologické tímy boli potrebné najmä pri covidových pacientoch, ktorých bolo treba napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. Pacientov, ktorí potrebovali plánovanú operáciu, tak nemal kto uspať.
„Počas vrcholov covidových vĺn sme namiesto piatich dní v týždni mali anestéziologický tím pridelený len na jeden deň, aktuálne je to na tri dni. Ďalší faktor, ktorý nás limituje, je ten, či máme možnosť pacienta po náročnej hrudno-chirurgic-kej operácii umiestniť na jednotku intenzívnej starostlivosti, pričom aj tu došlo pre presun personálu ku covidu k významnej redukcii,“ hovorí Anton Dzian.
Pacienti sú doma, operácie sa nemusia dožiť
Rakovina pľúc je zradná v tom, že o sebe v mnohých prípadoch nedá včas vedieť. Len potichu existuje.