Je to už 22 rokov, čo pomáhate starým ľuďom. Čo to všetko robíte?
V roku 2000 sme začali v meste Martin a okolitých obciach s poskytovaním opatrovateľskej služby v domácom prostredí klienta, ktorá je našou hlavnou činnosťou až doteraz. Pri tejto službe ide o to, aby senior, respektíve zdravotne znevýhodnený človek mohol ostať vo svojej domácnosti aj napriek zhoršenému zdravotnému stavu, kde mu pri činnostiach pomáha opatrovateľka. K tomu sa v roku 2003 pripojila aj sociálno-prepravná služba, ktorá slúži hlavne starším občanom, aby sa aj napriek zníženej pohyblivosti dokázali dostať na návštevu, do prírody, ale aj k lekárovi či do obchodu. Okrem toho zapožičiavame niektoré zdravotnícke pomôcky predtým, ako si ich konkrétny človek dokáže vybaviť cez zdravotnú poisťovňu, keďže niekedy ju potrebuje ihneď a nemôže čakať týždne alebo mesiace na schválenie.
Čo je na vašej práci najťažšie, čo vás na nej najviac obohacuje?
Najviac nás na tejto práci obohacuje to, že cítime, že sme potrební pre týchto ľudí, ktorým pomáhame. Každý úsmev, každé slovo vďaky od našich klientov nás utvrdzuje v tom, že táto práca má zmysel a oplatí sa ju robiť. Pomoc iným nie je len povolanie, ale aj poslanie. Na túto prácu treba mať hlavne dobré srdce a byť schopný rozdať sa pre iných.
Najťažšie je to, že nedokážeme pomôcť všetkým, ktorí sa na nás obracajú. Niektorí by síce stále chceli ostať vo svojej domácnosti, ale ich zdravotný stav už túto možnosť nedovoľuje.
Čo vás tie roky naučili?
Tieto roky nás naučili to, že naša práca má zmysel a oplatí sa v nej ďalej pokračovať, aj keď je často náročná. Len v roku 2021 sme poskytli skoro 20 000 hodín opatrovateľskej služby a prepravili sme 122 klientov a o naše služby je stále záujem, keďže čoraz viac ľudí potrebuje túto pomoc. Dôležité je nevzdávať sa, aj keď nie vždy bola týmto službám naklonená legislatíva a na Slovensku sa ešte stále máme čo učiť vo fungovaní sociálnych služieb.
Akým rozvojom ste prešli? Plánujete ešte nejaké vylepšenia?
V minulosti sme sa popri našich hlavných činnostiach venovali rôznym aktivitám, či už to bolo vzdelávanie nezamestnaných v regióne, medzinárodná výmena skúseností alebo práca s deťmi. Stále máme aj vlastnú príležitostnú autobusovú dopravu, ktorá nám v ťažších obdobiach pomáhala vykrývať nedostatok financií v opatrovateľskej a sociálno-prepravnej službe. A čo sa týka vylepšení, pred pár dňami sme podali projekt na financovanie nového auta, ktoré by bolo vybavené aj hydraulickou zdvíhacou plošinou a schodolezom, ktorým dokážeme zniesť aj človeka na vozíčku z priestorov, kde nie je výťah. Takto by sme dokázali zvýšiť komfort prepravy našich klientov. Veríme, že sa nám to podarí, a budeme vedieť pomáhať kvalitnejšie. Taktiež by sme radi cez niektorý z projektov rozšírili ponuku zdravotníckych pomôcok, ktoré požičiavame.
Covid sa zásadne dotkol najmä najstarších. Ako prežívate náročné obdobie pandémie?
Covidové obdobie, samozrejme, poznačilo aj nás. Museli sme si dávať veľký pozor, aby sme chorobu nepriniesli aj našim klientom, ktorí patria do tej najzraniteľnejšej skupiny. Ale keďže sa tomu úplne nedalo zabrániť, mali sme nakazených aj niekoľko opatrovateliek a pár klientov. Snažili sme sa čo najviac chrániť seba aj našich klientov, či už prostredníctvom pravidelného testovania, alebo očkovania, čo je pri práci so starými a chorými ľuďmi nevyhnutnosťou. Pandémiu sme pocítili aj na výpadku služieb, keďže veľa ľudí zostalo pracovať z domu a dokázali sa tak postarať o svojich príbuzných svojpomocne. Iní klienti zas prerušili služby kvôli strachu z nakazenia. Veríme, že pandémia čoskoro ustane a aj my sa vrátime do normálnych životov, čo si všetci prajeme.
Čo hodnotíte ako váš najväčší úspech v rámci neziskovej organizácie Samaritán?
Najväčším úspechom je, že sme tu už 22 rokov a že sme dokázali prežiť rôzne obdobia, ktoré neboli vždy jednoduché. Že stále plníme to poslanie, ktoré bolo vytýčené na začiatku existencie organizácie, a to je pomoc ľuďom. Aj keď možno tú pomoc navonok nie je až tak vidieť, keďže sa skrýva za dverami každej domácnosti, do ktorej naše opatrovateľky prídu. Odmenou pre nás je spokojnosť konkrétnych ľudí a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa na nás obrátili, a my sme im pomohli v tých ťažkých chvíľach, keď možno pociťovali strach a beznádej, kto sa o nich postará.
V čom plánujete svoju činnosť obohatiť?
Plánov do budúcnosti máme viacero, ale najdôležitejšie pre nás je udržať a skvalitňovať služby, ktoré už poskytujeme. Radi by sme pomáhali viac v menších obciach, ale na to by bola potrebná zmena legislatívy, keďže takéto obce nie sú schopné zo svojich rozpočtov dostatočne prispievať na sociálne služby svojim občanom. Dúfame, že sa aj toto časom zmení a každý, kto bude potrebovať takúto službu, si ju bude môcť dovoliť, či už bude občanom mesta alebo aj tej najmenšej obce.
Na to aby sme vedeli pomáhať viac a kvalitnejšie, potrebujeme aj Vašu pomoc, ktorá Vám nevezme nič, ale nám ako neziskovej organizácii pomôže. Darujte nám svoje 2 % z dane a prispejte tak na pomoc starým a chorým ľuďom v Turci. Zo srdca Vám za to ďakujeme.
Autor: Tomáš Tomka