MARTIN. „Oproti predminulému roku sme v minuloročnom vyúčtovaní za plyn nárast cien nepocítili. Uvidíme, aké bude vyúčtovanie na konci roka,“ reagoval na otázku o zvýšení cien energií Martinčan Ľubomír.
Podobnú skúsenosť má aj Božena Tencerová. Dodala, že vo vyúčtovaní za minulý rok mali v domácnosti preplatok za energie a zatiaľ rast cien elektriny či plynu nepociťuje. Nárast cien sa odzrkadlí až v tohtoročných vyúčtovaniach za spotrebu energií.

Podľa Ondreja Šebestu, riaditeľa odboru korporátnej komunikácie Slovenského plynárenského podniku, v priebehu roka 2020, vplyvom pandémie ceny komodít výrazne klesli a dostali sa na historicky nízku úroveň. Táto anomália sa však v roku 2021 postupne vytratila. Stalo sa tak, okrem iného, aj v dôsledku oživenia svetovej ekonomiky a rastu dopytu. Vplyv mali aj ceny iných energetických komodít, napríklad uhlia alebo ropy, tiež vyšší dopyt po plyne ako zdroja na výrobu elektriny a svoju úlohu zohrala aj výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov či obchodovanie s emisnými povolenkami. Ceny sa tak vrátili na úroveň roka 2020.
“V posledných mesiacoch minulého roka bolo možné na trhoch s energiami sledovať vysokú premenlivosť cien, s ich postupným výrazným nárastom o niekoľko desiatok percent,“ vysvetlil Ondrej Šebesta.

Elektrina a plyn zaznamenali na burzách raketový nárast
Slová Ondreja Šebestu o premenlivosti cien energií potvrdzujú aj údaje Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Podľa dostupných zdrojov ÚRSO sa burzová cena elektriny, oproti marcu 2021, zvýšila takmer dva a pol násobne.