V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch 20. storočia viedol tréner Štefan Balšianka oddiel športovej gymnastiky v Martine pod hlavičkou TJ Strojárne Martin a neskôr ZŤS Martin. Vychoval reprezentantky Slovenska a Československa, Danku Mihovičovú-Hafičo-vú a Darinku Fľakovú-Tomá-šovú.
Tréner s veľkým T, človek s veľkým Č
Aj ďalšie jeho zverenkyne dosahovali v krajských a celoslovenských súťažiach popredné umiestnenia. Bolo to predovšetkým vďaka tomu, že od šiestich rokov trávili hodiny tréningov v telocvični martinskej sokolovne pod jeho vedením a dohľadom.
Nezabúdal však ani na aktivity mimo telocvične, medzi ktoré patrila zimná turistika na Martinské hole, letné výcvikové tábory v Slovenskom raji, v Mošovciach. Veľa zábavy priniesli aj spoločné cesty na súťaže do Košíc, do Prahy či Jindřichovho Hradca.
Tréner bol pre svoje zverenkyne učiteľom a zároveň akýmsi druhým otcom, veď s ním zrejme trávili viac času ako s vlastnými otcami. Nad všetko vyčnieval jeho profesionálny, no predo-všetkým ľudský prístup.
V Martine pôsobil Štefan Balšianka spolu so svojou manželkou Martou dlhé roky. Potom odišli do Košíc a dodnes žijú v Želovciach.
Centrom turčianskej gymnastiky sa stali Vrútky
V martinskej Sokolovni neskôr nadväzovali na jeho prácu trénerky Stanislava Záthurecká a Balšiankove bývalé gymnastky Helena Pavlisova-Luptáková, Táňa Kordošová-Chovancová, Miroslava Krížová-Šturmová, Elena Špirková-Režná a ďalšie.
Roku 1993 Elena Režná a Jaroslava Škultétyová-Dechetová (mamičky malých dcér) založili oddiel športovej gymnastiky pri TJ Sokol Vrútky. Skupinu tréneriek v telocvični vrútockej Sokolovne popri zakladateľkách oddielu tvorili Oľga Suržinová-Hromadová, Darina Tomášová-Fľaková, Anna Krkošková-Kotlárová, neskôr Božena Bandová-Katrušíková a Dana Hafičová-Mihovičová.
Po 25 rokoch prevzala po Elene Režnej vedenie oddielu odchovankyňa klubu Andrea Janečková, ktorá trénuje aj s Luciou Suržinovou vrútocké gymnastky.
Od roku 1997 organizoval vrútocký klub celoslovenské preteky Žubrienky a žabky – Vrútocký pohár, ktoré nepretržite trvali do roku 2019.
V prvých rokoch boli tréningy predovšetkým o radosti a zábave, keďže vybavenie nebolo úplne vhodné pre náročnejšiu predsúťažnú prípravu. Postupne si však gymnasti svojpomocne vyrobili „perinu“, zašili žinenky či dali opraviť mostík na preskok.
V provizórnych podmienkach sa gymnastky pripravovali pomerne dlhý čas. Až po úspešných vystúpeniach v slovenskom pohári sa do Vrútok dostalo prvé profesionálnejšie vybavenie telocvične, ktoré klubu poskytla Slovenská gymnastická federácia. V lepších tréningových podmienkach vyrástla aj majsterka Slovenska Vanessa Schneiderová, najúspešnejšia vrútocká gymnastka.
Predstavili sa aj na európskej scéne
Od roku 2009 Sokol Vrútky s trénerkami a bývalými gymnastkami získavali prvenstvá s gymnasticko-ta-nečnými skladbami na festivaloch pódiových skladieb v kategórii zlatý vek (50+). Skupina žien DELAMAMBO reprezentovala Slovensko na európskych gymfestivaloch zlatého veku v Taliansku (2012) a vo Francúzsku (2014). Aj naše dorastenky reprezentovali Slovensko na festivale pódiových skladieb v Dánsku (2010).
Gymnastika v Turci žije a na tom, čo dokázala, má výrazný podiel aj skvelý tréner a ešte lepší človek Štefan Balšianka, ktorý v apríli oslávi 87. narodeniny.
„Ďakujeme mu za jeho profesionalitu, osobný ľudský prístup. Ukázal nám čaro a krásu športovej gymnastiky, naučil nás rozvíjať športového a priateľského ducha, pričom tieto hodnoty v sebe nosíme dodnes.
Prajeme mu veľa zdravia, spokojnosti a radosti,“ zapriali svojmu trénerovi všetko najlepšie jeho zverenkyne.
Autor: Anna Krkošková-Kotlárová