TURIEC. „Keď sa do nášho salónu prišla Tamara opýtať na prácu, povedala, že bude robiť všetko, že nie je lenivá. Nakoniec sme zistili, že na Ukrajine má ona sama takýto vlastný salón a keď sme ju medzi nás prijali, z vďaky sa rozplakala. Je rada za to, že po tom, čím si prešla, že jej muž musel zostať na Ukrajine a je ďaleko od domova jej zrazu niekto dal možnosť, aby sa mohla aj naďalej venovať tomu, čo doteraz robila, čo ju robilo šťastnou,“ povedala Anika Pavlíková, majiteľka nechtového štúdia v Martine.
Zamestnávatelia sú pripravení
Množstvo firiem, spoločností a podnikov v Martine i v Turčianskych Tepliciach nemá problém ponúkané pracovné miesta obsadiť aj ľuďmi z Ukrajiny.
„Majú ku nám nastúpiť dve Ukrajinky. Síce neovládame ich jazyk, ale keď sa ľudia chcú dohodnúť, tak to vždy ide. Začnú jednoduchšími prácami, kým si trochu zvyknú na nové prostredie a postupne im budeme ukazovať ďalšie pozície. Nedá sa to z jedného dňa na druhý. So Slovákmi je to ale taký istý proces, kým sa u nás zaučia. Je to bežný postup,“ reagovala martinská pekáreň Turpek.

Všetci zamestnávatelia prijímajú do zamestnania Ukrajincov s tým vedomím, že im o pár mesiacov, ak sa situácia na Ukrajine ustáli, môžu zamestnanci oznámiť, že končia, pretože sa chcú vrátiť späť do ich vlasti.