TURIEC. V súvislosti s mobilizáciou na Ukrajine sa nejednému mužovi prehnala hlavou predstava, čo by bolo, keby sa takáto situácia odohrala aj na Slovensku.
„Rozprával som sa o tom s kamarátmi, ale pociťujem pri tom dosť veľkú zlosť, pretože som celkovo proti vojne a konfliktom. V 21. storočí by mal už svet vyzerať úplne inak. Keby ale naša krajina bola v ohrození, tak by som sa tomu nesnažil vyhnúť a išiel ju chrániť,“ vyjadril sa Martin P. z Turčianskych Teplíc.
Jozef Ďanovský, klinický psychológ a psychoterapeut si myslí, že mladí muži v súčasnosti nie sú pripravení na to, aby boli verbovaní, prípadne povolávaní do povinnej vojenskej služby.
„Súčasné hodnoty mladých ľudí sú niekde inde. Nechcú byť podriadení autoritám a absolvovať nejaký vojenský výcvik. Svetonázor mladých ľudí je skôr mierovo ladený. Agresivita a vojna nie sú pre nich reálne,“ skonštatoval Ďanovský.

Na bojisku sa môže ocitnúť každý
“Ľudia, ktorí absolvovali tento výcvik, často spomínajú šikanu zo strany autorít aj spoluvojakov. Boli vychýrené kasárne, kde sa to dialo na dennom poriadku.
„
Podľa informácií od Ministerstva obrany Slovenskej republiky môžu byť v čase vojny a vojnového stavu na základe rozhodnutia prezidenta SR na návrh vlády povolaní na výkon mimoriadnej služby aj registrovaní občania, čiže aj občania bez vojenského výcviku, v prípade, že sú zdravotne spôsobilí.
„Keby nastala taká situácia, že musím, tak určite by som sa neschovával doma v pivnici, ale postavil by som sa k tomu ako chlap. Aj keď ma mrazí pri predstave, že by niečo také malo prísť, keď to vidím u našich susedov. Neviem si predstaviť, opustiť rodinu a rozmýšľať nad tým, či sa ešte vrátim domov. Nie je to príjemná predstava,“ zamyslel sa Ivan z Martina.
Muži bez výcviku by boli najprv povolaní na odvod a na základe výsledku odvodového konania na výkon mimoriadnej služby alebo alternatívnej služby.