Občianske združenie Náš Kláštor pod Znievom vďaka eurofondovej dotácii z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR buduje v obci Kláštor pod Znievom náučné chodníky s inovatívnymi informačnými tabuľami. Dedinu roka a jej skryté príbehy budú môcť návštevníci doslova zažiť na vlastnej koži.
Účelom projektu je rozvoj turistickej infraštruktúry pomocou nových inovatívnych prvkov.
„Súčasťou nich budú QR náučné tabule s prepojením na webovú aplikáciu, v ktorej máme pripravené videá viažúce sa ku konkrétnemu miestu a zároveň odkrývajú jeho príbeh. Návštevník Kláštora pod Znievom si bude môcť vybrať z troch trás a troch rôznych príbehov. Celkovo bude vybudovaných 30 náučných tabúľ,“ prezrádza novinky Erika Cintulová, starostka Kláštora pod Znievom.
Trasa prvá: Príbeh mestečka pod Znievom
Táto náučná trasa vedie celou obcou Kláštor pod Znievom a pri významných budovách mapuje históriu daného miesta a osobností, ktoré v nich pôsobili. Napríklad cintorínom návštevníkov prevedie sám Ján Capko Znievsky, básnik, ktorý zomrel v mladom veku a bol považovaný za výrazný básnický talent.
Trasa druhá: Príbeh hradu Zniev
Veď kto by sa nechcel preniesť do dávnych čias a vcítiť sa do životov hradných pánov a dám. Náučná trasa vedie prírodou pod Znievom a tiahne sa až na jeho vrchol. Kastelán hradu, ten, ktorý o ňom najviac vie, nezabudnuteľne popíše návštevníkom, aký bol kedysi život za múrmi stredovekého hradu Zniev.
Trasa tretia: Príbeh turčianskych olejkárov
Táto trasa vedie lesom a lúkami, ktoré azda najviac približujú turčniasky fenomén - olejkárstvo a šafraníctvo. Trasou sprevádza olejkár, šafraník, ktorý opúšťa chotár Kláštora pod Znievom a smeruje na svoje obchodné cesty. Popisuje ako sa v Kláštore pod Znievom zrodila táto tradícia, aké bylinky sa pestovali a spracovávali. Ako sa z olejkárov stali šafraníci, teda obchodníci, aký zásadný vplyv mali napríklad aj na slovenské národné obrodenie.
