TURIEC. V Rakove koncom marca po dlhšej prestávke opäť znel zvuk motorových píl pod rukami rezbárov. Na 11. ročníku Rakovských rezbárskych dní, ktoré sa konali na sútoku Blatnického potoka s riekou Turiec, sa stretli štyria rezbári z celého Slovenska. Vytvárali umelecké diela s vodnou tematikou, a tak vznikali plastiky vodných živočíchov či vodníkov.
„Každý vodný tok má svojho strážcu a keďže v Rakove máme štyri vodné toky, všetci vodníci sa zišli na tomto mieste,“ hovorí starosta obce Rakovo Patrik Antal.
Tradícia rezbárskych dní vznikla, keď boli pred 11 rokmi v obci vypílené stromy. Boli medzi nimi aj vzácnejšie druhy, ako napríklad platan, a vedeniu obce bolo ľúto drevo použiť len na kúrenie. Tak vznikla myšlienka drevených sôch, ktoré sú rozmiestnené na území obce.
Aj napriek tomu, že bolo studené a upršané počasie, práca šla rezbárom od ruky a potešil ich aj záujem občanov, ktorí ich prišli pozrieť. Na záver Rakovských rezbárskych dní sa všetci stretli v kultúrnom dome a keďže sa mnohí už navzájom poznajú, mali sa o čom porozprávať. Sochy si môžu občania a návštevníci pozrieť počas prechádzky popri potoku.

Odhalili pamätník tragédie
Od tragickej nehody zájazdového autobusu z Juhoslávie na moste smerom od Turian uplynulo 35 rokov. Pri tomto výročí sa uskutočnilo na sučianskom moste odhalenie pamätníka zosnulých. Spomienky sa zúčastnilo približne 30 ľudí.
V autobuse 19. marca 1987 sedelo 39 osôb smerujúcich do Katovíc a Varšavy. Vodič nezvládol riadenie, dostal pred mostom šmyk, prelomil zábradlie a padol do rieky Váh. Autobus obrátilo vo vzduchu hore kolesami. Nehodu neprežilo 11 ľudí.