TURIEC. Sú malé, čierne, okom sotva viditeľné a predsa môžu spôsobiť fatálne zdravotné následky. Kliešte už s príchodom jari začali svoju sezónu. Všeobecný lekár Ján Michna zdôrazňuje, aké príznaky treba po uštipnutí kliešťom sledovať a aj to, prečo treba pri vyťahovaní kliešťov navždy zabudnúť na olej či mydlo.
Môžeme s príchodom jari už hovoriť o sezóne kliešťov? Kedy bývajú najaktívnejšie?
Kliešte začínajú byť aktívne akonáhle sa oteplí. Môžeme povedať, že ich aktivita začína koncom marca a pokračuje od apríla až do augusta. Práve v týchto mesiacoch sa prevažne vyskytujú prípady pacientov, ktorí si kliešťov môžu priniesť na svojom tele napríklad z prechádzky.
V rozhovore sa dozviete:
- Na ktoré časti tela sa kliešte prisávajú a prečo je to tak?
- Čo hovorí lekárska veda na ľudové recepty vyťahovania kliešťov?
- Kedy spozornieť po poštípaní kliešťom?
- Ako si kliešťa bezpečne vytiahnuť aj doma a čo pomáha v prevencii
- Aký priebeh môžu mať choroby, ktorými nás môže nakaziť kliešť?
- Ako na Slovensku funguje očkovanie a oveľa viac...

Na akú časť tela sa kliešte najčastejšie prisávajú?
Kliešte majú rady teplo a vlhko. Medzi najčastejšie oblasti, na ktoré sa kliešť prisaje patria mäkké časti tela a kože. Zväčša sú to miesta v podpazuší, vo vlasoch alebo tiež intímne partie ľudského tela. Je to tak z toho dôvodu, že v týchto miestach sa koža najviac prekrvuje a kliešte tu majú najľahší prístup ku krvi.
Čím to je, že na niekoho sa kliešť prisaje takmer vždy a niekto má kliešťa, povedzme, raz za 5 rokov? Sú niektorí ľudia na uštipnutie kliešťom náchylnejší?
Na túto otázku existujú rôzne teórie. Podľa výsledkov niekoľkých štúdií, ktoré sa venovali tejto problematike sa zistilo, že muži sú väčšinou tí, na ktorých kliešť preskočí skôr. Presná príčina sa však doteraz nezistila.